Otwórz/zamknij mapę strony

180412 autyzmW ramach obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu, marszałek Władysław Ortyl spotkał się z przedstawicielami SOLIS RADIUS – Rzeszowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych.

Według danych przedstawionych przez prezes Stowarzyszenia Agatę Pieniążek, każdego miesiąca na Podkarpaciu diagnozowanych jest 50 osób, z czego diagnozę spektrum autyzmu otrzymuje 85% z nich.

Marszałek zapewnił o niesłabnącym wsparciu Zarządu dla działań podejmowanych przez Stowarzyszenie. Zaproponował także kolejne rozwiązania, które mogą pomóc osobom dotkniętym autyzmem oraz ich rodzinom.

Chciałbym mocniej zaangażować nasze Uzdrowisko Rymanów, które oczywiście jest placówką szczególnie nastawioną na pomoc małym pacjentom. Myślę, że to będzie doskonałe miejsce do prowadzenia terapii dzieci z autyzmem i takie rozwiązania uda się w najbliższym czasie wprowadzić – powiedział marszałek.

Władysław Ortyl zgodził się także z oceną prezes Stowarzyszenia, która mówiła o potrzebie kształcenia specjalistów z zakresu psychiatrii na kierunku lekarskim w Rzeszowie. Agnieszka Pieniążek potwierdziła, że jest to jedna z kwestii, którą poruszy w trakcie najbliższego spotkania z dziekanem Wydziału Medycznego.

Agnieszce Pieniążek towarzyszyli rodzice dzieci ze spektrum autyzmu. Ewelina Sypień oraz Igor Stępień wręczyli marszałkowi niebieskie balony oraz pączki w niebieskiej polewie. Użycie koloru niebieskiego jest jedną form zwrócenia uwagi na odmienność osób dotkniętych autyzmem.

Stowarzyszenie SOLIS RADIUS  jest organizacją non profit. Zatrudnia 110 osób, pod swoją opieką ma 400 dzieci. Poświęca im niemal 12 tys. godzin miesięcznie. Dzięki pracy osób zatrudnionych w organizacji rodzice jej podopiecznych mogą pracować zawodowo.

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego