Szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł wziął dziś udział w otwarciu nowego oddziału rehabilitacyjnego w szpitalu wojewódzkim  w Krośnie. Później, na Uniwersytecie Rzeszowskim,  uczestniczył w podpisaniu deklaracji współpracy na rzecz rozwoju kształcenia i systemu ochrony zdrowia na Podkarpaciu.
 
To dobra wiadomość dla regionu, że coś takiego się dzieje – mówił podczas podpisania deklaracji o współpracy minister Radziwiłł. Dokument zawiera szczegółowe ustalenia dotyczące współpracy w zakresie podniesienia jakości kształcenia i dostępu do profesjonalnej opieki medycznej. Jednym z najważniejszych postanowień jest współpraca na rzecz utworzenia i rozbudowy Szpitala Uniwersyteckiego powstałego na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie połączonego z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, który zapewni  mieszkańcom regionu dostęp do najnowocześniejszych i wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych
Bardzo istotnym elementem nowoczesnej służby zdrowia jest nauka i kadry. I te dwa elementy stanowią  o tym czego oczekują pacjenci czyli wysoka jakość i dostępność służby zdrowia. To zależy nie tylko od pewnego stanu, ale od  procesu, który się dzieje. Żeby utrzymywać dobrą jakość musimy się zmieniać. I do tego potrzebne są lokomotywy. Takimi lokomotywami są uczelnie, w tym medyczne. I dobrze, że na Podkarpaciu taka lokomotywa działa – tłumaczył minister Konstanty Radziwiłł.
Minister mówił także o konieczności zwiększania liczby miejsc na kierunkach lekarskich, aby przybywało młodej kadry lekarskiej. Podkreślał jednak, że w procesie kształcenia bardzo ważna jest jakość pobieranej nauki. W przypadku przyszłych lekarzy istotne jest właśnie to, aby mieli możliwość zdobywania praktyki w szpitalach. Dlatego tak ważne jest utworzenie na Podkarpaciu Szpitala Uniwersyteckiego.
Dzięki temu, że tutaj, na uniwersytecie jest potencjał i wola współpracy ze służbą zdrowia i samorządem województwa to kształcenie będzie mogło przebiegać według scenariusza, który jest najlepszy dla efektu, jakim jest gotowość tych nowych kadr do opieki nad pacjentami – mówił minister Radziwiłł.
Podpisy pod dokumentem oprócz ministra zdrowia złożyli także prof. Aleksander Bobko – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz rektor UR prof. Sylwester Czopek.
Poważne kształcenie lekarzy związane jest z utworzeniem szpitala uniwersyteckiego i dlatego cieszę się, że dzisiaj jest czyniony kolejny krok w tym procesie budowania na Podkarpaciu, w Rzeszowie silnego ośrodka kształcącego kadry medyczne na najwyższym poziomie – mówił prof. A. Bobko, sekretarz stanu w MNiSW.
Marszałek Władysław Ortyl mówił z kolei, że tak ważne działania, jak powstanie szpitala uniwersyteckiego, wymagają porozumienia wielu instytucji. Zapewnił, że samorząd województwa poczynił już stosowne kroki i rozpoczął procedurę przygotowawczą do tej decyzji.
Podkarpacie potrzebuje takiej instytucji, potrzebują tego pacjenci oraz cały system edukacji i system zdrowia – mówił marszałek Ortyl.
Marszałek Ortyl mówił też o potencjalnym terminie przekazania szpitala uniwersytetowi podając jako najbardziej realny rok 2018. 
Myślę, że procedury które uruchomiliśmy będą trwały kilka miesięcy. Rok 2017 będzie poświęcony kwestiom związanym z przygotowaniem do tego przekazania. Spawa nie jest tylko jednym aktem; jest procesem złożonym, wymaga licznych analiz, w tym finansowych. Ten proces połączenia będzie realizowany przy bliskiej współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim – tłumaczył marszałek.
O wadze podpisanej deklaracji mówiła także wojewoda Ewa Leniart oraz rektor UR. Szczegóły w naszej relacji wideo z tego wydarzenia.

Wcześniej minister Konstanty Radziwiłł uczestniczył w otwarciu oraz poświęceniu nowego Oddziału Rehabilitacyjnego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Wartość inwestycji to ponad 2,6 mln złotych       z czego 1,3 pochodziło z budżetu województwa podkarpackiego. W ramach inwestycji zostały wyremontowane pomieszczenia, powstały nowe sale do ćwiczeń, pokój terapii zajęciowej. Oddział pomieści też większą niż dotychczas liczbę pacjentów. W miejscu dotychczasowej lokalizacji Oddziału Rehabilitacyjnego z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej planowana jest modernizacja Oddziału Dziecięcego realizowana w ramach projektu Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia „Kobieta i dziecko” – wysokospecjalistyczna opieka zdrowotna, złożonego do listy indykatywnej RPO WP 2014-2020.

Monika Konopka
Fot. M. Mielniczuk
Video S. Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP