Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuJakie są możliwości współpracy między Podkarpaciem a landami austriackimi, jak odbudowuje się gospodarka po pandemii i jak rozwija się turystyka na Podkarpaciu? To najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty Philippa Charvatha, Konsula Generalnego Austrii, na Podkarpaciu.

 

W spotkaniu z konsulem, które odbyło się w Rzeszowie, udział wzięli - Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki oraz Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i było okazją do omówienia historycznych związków Podkarpacia z Austrią oraz możliwości rozwoju obustronnej kooperacji.

Województwo Podkarpackie aktywnie współpracuje z jednym z austriackich landów, Krajem Związkowym Styria, zwłaszcza w obszarze motoryzacji. Na przestrzeni ostatnich lat odbywały się spotkania i misje gospodarcze, w których brali udział przedstawicieli branży automotive z obu regionów. 

Stanisław Kruczek zaprezentował województwo podkarpackie, podkreślając iż jest to region o  niezwykłej różnorodności przyrodniczej i kulturowej, połączonej z dynamicznym rozwojem przemysłowym, który charakteryzuje się dużym potencjałem innowacyjności. Wspomniał, iż Podkarpacie w rozwoju gospodarczym konsekwentnie dąży do wprowadzania innowacyjności, jako modelu postępowania i myślenia, w przemyśle i w nauce. Jako przykład podał cztery inteligentne specjalizacje regionu, tj. Lotnictwo, Motoryzację, Informatykę oraz Jakość Życia. 

Stanisław Kruczek w swojej wypowiedzi podkreślił, że Podkarpacie to region o silnym potencjale gospodarczym, otwarty na współpracę z partnerami zagranicznymi i inwestorami:

 

Obok bogactwa historycznego, kulturowego, czy przyrodniczego jesteśmy świetnie rozwijającym się ośrodkiem nowoczesnego przemysłu lotniczego, zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej. Politechnika Rzeszowska, jako jedyna uczelnia w kraju, oferuje możliwość kształcenia pilotów samolotów cywilnych. Województwo stawia przede wszystkim na rozwój innowacyjnych technologii, stąd nasze działania w kierunku utworzenia „Doliny Wodorowej”. Wodór to nośnik energii, który może stać się ważnym filarem gospodarki oraz może przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej i wzrostu konkurencyjności rynku – powiedział.

 

Cieszę się, że mogliśmy się dzisiaj spotkać z panem Philippem Charwathem, Konsulem Generalnym Austrii w Krakowie i rozmawiać o wzajemnej współpracy i doświadczeniach. Współpraca z Austrią, jej rozwój i pogłębianie w wielu obszarach i wobec wielu wspólnych wyzwań, jest niezwykle potrzebna - dodał Stanisław Kruczek.

 

Philipp Charwath funkcję konsula generalnego Austrii w Krakowie sprawuje od grudnia 2019 roku. Urodził się 1 marca 1974 roku w Wiedniu. Ukończył historię oraz anglistykę i amerykanistykę na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz University California w Santa Cruz. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując m.in. jako Sekretarz Ambasady w Stałym Przedstawicielstwie Austrii przy ONZ, IAEA oraz CTBTO w Wiedniu, zastępca szefa misji w Ambasadzie Austrii w Dakarze, a także jako zastępca szefa misji w Stałym Przedstawicielstwie Austrii przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Tekst: M Szpytma, D. Kozik

UMWP

Fot: PUW

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego