Otwórz/zamknij mapę strony

210924 uaW dniach 16-20 września br. miała miejsce oficjalna wizyta przedstawicieli Województwa Podkarpackiego w Odessie i Chersoniu  na Ukrainie. Podkarpacie reprezentowała Pani Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa oraz Pani Joanna Bril, Radna Sejmiku Województwa. Wizyta odbyła się na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Odessie w związku z przypadającą w tym roku osiemdziesiątą rocznicą śmierci wybitnego polskiego generała Mariusza Zaruskiego oraz jedenastą edycją Regat im. gen. Mariusza Zaruskiego, odbywających się w Chersoniu na Ukrainie.

Gen. Zaruski był wszechstronną postacią, która całe życie poświęciła intensywnej działalności państwowej i społecznej – fotograf, malarz, poeta i prozaik, marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, generał brygady i adiunkt generalny Prezydenta RP. Oprócz tego taternik, grotołaz, ratownik górski, założyciel TOPR. Otwarcie wystawy biograficznej poświęconej generałowi Zaruskiemu przygotowanej przez IPN Gdańsk miało miejsce w Mikołajowie w obecności Konsul Generalnej RP w Odessie.

Historia Regat im. gen. Mariusza Zaruskiego sięga 2011 r. Organizowane są one co roku we wrześniu, a pieczę nad nimi sprawuje Chersońskie Obwodowe Towarzystwo „Polonia” przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Odessie. W organizację wydarzenia angażuje się również Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa turystyczno-Krajoznawczego, Chersońska Obwodowa Federacja Żeglarska, władze miasta oraz parafia rzymskokatolicka w Chersoniu. Wydarzenie również i w tym roku przyciągnęło drużyny żeglarskie z obwodu chersońskiego, odeskiego, mikołajowskiego oraz z Polski. Delegacja z Podkarpacia po raz pierwszy wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu, a Pani Marszałek Draus oraz Pani Radna Bril wręczyły uczestnikom nagrody i puchary ufundowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. Niezwykle istotnym punktem programu było złożenie kwiatów przy symbolicznym grobie gen. Zaruskiego, który znajduje się w Chersoniu. Delegacja z Podkarpacia wraz z Konsul Generalną RP w Odessie Panią Katarzyną Sołek oraz przedstawicielami polonii wzięła udział w tej podniosłej ceremonii i uczciła pamięć niesamowitej postaci, jaką był gen. Zaruski.

Regaty połączone były z obchodami „Dni Miasta Chersonia”, w otwarciu których uczestniczyła podkarpacka delegacja, spotykając się przy tym z merem miasta, a także z miejscową polonią, która prężnie działa, organizuje się i propaguje naukę języka polskiego, wiedzę i kulturę polską. Pani Marszałek Draus i Pani Radna Bril miały okazję odwiedzić siedzibę towarzystwa „Polonia”, spotkać się i porozmawiać z jego członkami, a także posłuchać wielu wzruszających historii osób, które szukają swoich polskich korzeni. W trakcie wizyty w siedzibie towarzystwa delegacja z Podkarpacia uczestniczyła we wręczaniu nagród za udział w konkursie „Polscy Poeci” oraz mogła przekonać się, jak ważne jest dla miejscowej polonii otrzymanie karty Polaka.

Podczas regat i obchodów „Dni Miasta Chersonia” Pani Wioletta Rejman, Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej wraz ze swoim zespołem realizowała działania promocyjne, mające na celu przybliżenie i zapoznanie mieszkańców Chersońszczyzny z województwem podkarpackim i jego walorami, a efekty tych prac z pewnością przyniosą wymierne korzyści w przyszłości i zaowocują kolejnymi przedsięwzięciami.

Wizyta w Chersoniu była doskonałą okazją do spotkania z władzami obwodu. Pani Marszałek Draus oraz Pani Radna Bril w towarzystwie konsula Pana Pawła Niedźwiedzkiego uczestniczyły w rozmowach z Gubernatorem obwodu chersońskiego - Sergiyem Kozyrem, w trakcie których dyskutowano o potencjalnych obszarach dalszej współpracy międzyregionalnej. Obie strony wyraziły duże zainteresowanie kooperacją i zauważyły, że Podkarpacie i Chersońszczyzna są strategicznymi partnerami i mogą wspólnie działać m.in. w obszarze turystyki, innowacji, edukacji czy też kultury. Dlatego też Pani Marszałek Draus zaprosiła Gubernatora Kozyra do złożenia wizyty w województwie podkarpackim w celu osobistego zapoznania się z potencjałem, jaki prezentuje nasz region oraz podkreśliła, że współpraca z obwodami ukraińskimi stanowi bardzo ważny element rozwoju dla województwa podkarpackiego, które oprócz bogactwa kulturowego jest ośrodkiem nowoczesnego przemysłu lotniczego. Marszałek Draus wspomniała również o pozytywnych doświadczeniach, jakie posiada województwo podkarpackie w przekazywaniu wiedzy na temat zmian z zakresu administracji i decentralizacji, która często jest przedmiotem naszej współpracy z Ukrainą. Reforma dotycząca decentralizacji przyniosła wiele dobrego, jest to ważny instrument rozwoju regionalnego i chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami w tym zakresie – podkreśliła Marszałek Draus. Głos zabrała również Pani Radna Joanna Bril, dziękując za zaproszenie w imieniu Przewodniczącego Sejmiku i wyrażając swe pozytywne wrażenia po obejrzeniu filmu promocyjnego, zaprezentowanego przez stronę ukraińską. Radna Bril przekazała słowa uznania w sprawie wykorzystywania zielonej energii oraz rozwijania sieci logistycznej, a także z zadowoleniem odniosła się do propozycji strony ukraińskiej w kwestii wznowienia lotów, ponieważ Podkarpacie posiada nowoczesne i stale rozwijające się lotnisko Rzeszów-Jasionka. Radna Bril wspomniała, że jako wieloletni pracownik naukowy i doktor logistyki ma okazję przekazywać swoją wiedzę również studentom z Ukrainy, z których wielu ma polskie korzenie. Poprzez kontakty z polonią można organizować różne projekty kulturalne. Podczas tej krótkiej wizyty w Chersoniu dało się zauważyć przywiązywanie wagi do rozwoju rolnictwa i zdrowej żywności. Delegacja z Podkarpacia pogratulowała stronie ukraińskiej osiągniętych dotychczas wyników rozwoju gospodarczego a także wyraziła gotowość do współpracy i realizacji wspólnych projektów.

Kolejnym punktem programu był udział w uroczystościach 125-lecia konsekracji kościoła Św. Józefa w Mikołajowie i we mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Stanisława Szyrokoradiuka.

Na zakończenie wizyty na Ukrainie delegacja z Podkarpacia w towarzystwie Konsul Generalnej RP w Odessie Pani Katarzyny Sołek wzięła udział w spotkaniu z władzami obwodu odeskiego na czele z Gubernatorem Serhiyem Hrynevetskim , który przedstawiał aktualne kwestie i zmiany zachodzące w obwodzie, a więc m.in. realizowany obecnie program Prezydenta Zełenskiego zatytułowany „Wielkie budownictwo”, który przewiduje rozbudowę infrastruktury, szkół, boisk sportowych, konserwację zabytków, budowę i remonty dróg. Ponadto Gubernator poruszył kwestię reformy decentralizacji na Ukrainie i doświadczeniu jakie Polska już zdobyła w tym zakresie. Marszałek Draus wyraziła nadzieję na ożywienie współpracy z obwodem odeskim, chęć przekazania doświadczeń, jeśli chodzi o reformę administracji, wspomniała o wielu wydarzeniach kulturalnych, jakie odbywają się na Podkarpaciu, np. festiwal w Łańcucie oraz o projektach realizowanych w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej. Rozszerzenie współpracy pomiędzy naszymi regionami w zakresie kultury, edukacji jest bardzo pożądane. Pani Radna Bril podkreśliła jak istotna jest dla niej wizyta w obwodzie odeskim i jak duże wrażenie zrobiła na niej Odessa „mama” (jak nazywają swoje miasto mieszkańcy), przekazała pozdrowienia od Przewodniczącego Sejmiku i zaznaczyła, jak ważna jest trwająca już od wielu lat współpraca z obwodem odeskim. W swej wypowiedzi wspomniała, że obwód odeski może być dumny z tego, że jest obwodem wielokulturowym, stale rozwijającym się, a studenci z Ukrainy, których ma okazję uczyć, to bardzo mądrzy i chłonni wiedzy młodzi ludzie. Delegacja z Podkarpacia wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę z obwodem odeskim i zaprosiła władze obwodu na Podkarpacie w celu ustalenia konkretnych działań dotyczących współpracy.

Katarzyna Gieroń

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego