200824 ukrainaZ okazji rocznicy ogłoszenia ukraińskiej Deklaracji Niepodległości z 24 sierpnia 1991 r., marszałek Władysław Ortyl na ręce Andrija Deszczyciy, ambasadora Ukrainy w Polsce - złożył życzenia dla narodu ukraińskiego.

Marszałek pisząc do ambasadora zwrócił uwagę, że Ukraina wymaga teraz okresu spokoju, zapewniającego czas stabilnego wzrostu.

- Niech ten dzień będzie  przede wszystkim świętem wolności i pokoju. Pragnę życzyć wielu dekad stabilnego rozwoju oraz umacniania pozycji Ukrainy na arenie międzynarodowej.

Marszałek pisał również o wspólnych relacjach między obywatelami obydwu państw.

- W tym ważnym i szczególnym dniu chciałbym zapewnić, jak wielkie znaczenie mają dla nas relacje z Ukrainą, z którą łączy nas wiele lat historii i wspólnego dziedzictwa. Jestem przekonany, że nadal będziemy pogłębiać więzi jednoczące nasze narody. Najlepszym dowodem na ciągły rozwój dobrosąsiedzkich relacji jest wzmożenie codziennych kontaktów międzyludzkich pomiędzy Polakami i Ukraińcami, jakie nastąpiło w przeciągu ostatnich lat. Cieszę się, że na takim fundamencie możemy budować nasze strategiczne partnerstwo.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

24 sierpnia na pamiątkę proklamowania Aktu Niepodległości z 1991 r., Ukraińcy obchodzą święto państwowe. Po dekadach funkcjonowania jako republika ZSRR, Ukraina powróciła na mapę jako suwerenne państwo, o czym zdecydowali jego obywatele w referendum, rozpisanym w grudniu tego samego roku.