Otwórz/zamknij mapę strony

1Podkarpaccy dziennikarze przez dwa dni zwiedzali Obwód Zakarpacki na Ukrainie. Ich wizyta to efekt współpracy samorządu województwa z sąsiadami z Ukrainy.

W objeździe wzięli udział przedstawiciele TVP Rzeszów, Radia Rzeszów i gazety codziennej Nowiny. Pierwszego dnia grupa reporterów uczestniczyła w Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa, których druga część odbywała się na Zakarpaciu. Relację z tej części objazdu i Dni Dobrosąsiedztwa można obejrzeć na naszej stronie:

https://www.podkarpackie.pl/index.php/wspopraca-midzynarodowa/aktualnoci/7037-video-zakonczylo-sie-dobrosasiedzkie-spotkanie-podkarpacia-i-zakarpacia

Drugiego dnia dziennikarze odwiedzili przede wszystkim Użgorod, gdzie mogli zobaczyć wyremontowany dzięki programowi Polska – Białoruś – Ukraina XVIII-wieczny obiekt Sowie Gniazdo, w którym w przeszłości produkowano piwo i wino. Partnerem w projekcie był Jarosław na Podkarpaciu.

- Pokazaliśmy też dziennikarzom jedną z weekendowych szkół w Użgorodzie, w której odbywają się lekcje języka polskiego. W mieście na Użgorodzikim Uniwersytecie Państwowym jest też filologia polska. Chcieliśmy pokazać, że choć mniejszość polska jest niewielka w Użgorodzie, to jest pozytywny stosunek do niej – mówił podczas spotkania z dziennikarzami zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Galas Jarosław - zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Dziennikarze przeszli też po użgorodzkiej starówce, po najdłuższym w Europie deptaku, mogli też przyjrzeć się różnorodnym stylom architektonicznym, gdyż miasto podlegało w różnych okresach historycznych pod inne państwa – Austrię, Austro-Węgry, Czechosłowację, Związek radziecki i Ukrainę. Ciekawym punktem programu była też wizyta w Użańskim Parku Narodowym – odpowiedniku Bieszczadzkiego Parku Narodowego po stronie polskiej, gdzie rosną stare, ponad tysiącletnie dęby.

- To był bardzo ciekawy wyjazd. Mogliśmy poznać walory Zakarpacia, zobaczyć jak żyją tam ludzie – a żyją na dużo niższym poziomie niż my – są jednak bardzo otwarci, życzliwi i przyjaźnie nas przyjęli. Podobał mi się Użgorod, w którym mieszają się wpływy różnych kultur i narodowości. To wyjątkowo piękne miasto. Byłam tam pierwszy raz, ale na pewno chciałabym jeszcze wrócić. Warto zobaczyć Zakarpacie i lepiej je poznać – mówi podsumowując objazd Olga Hałabud z Radia Rzeszów.

Wyjazd dziennikarzy jest elementem współpracy pomiędzy województwem podkarpackim a obwodem zakarpackim, wcześniej - wiosną tego roku - Podkarpacie odwiedzili dziennikarze z Ukrainy.

Monika Konopka
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego