Otwórz/zamknij mapę strony

8845CB5C 4409 4EC5 B59A F53FCEE021D6

Za nami dwudniowa impreza, której areną były przygraniczne miejscowości Podkarpacia i obwodu Zakarpackiego. Po piątkowej konferencji w Mucznem, w której oprócz gości z Ukrainy wzięli udział także Słowacy, Węgrzy i Rumuni, w sobotę wydarzenie przeniosło się na Ukrainę. Można się było przedostać tam dzięki tymczasowo otwartemu przejściu pieszo-rowerowemu Wołosate - Łubnia. Z możliwości odwiedzenia  Zakarpacia skorzystało wielu turystów odpoczywających w Bieszczadach. 

 

 Oficjalna część wydarzenia po ukraińskiej stronie dotyczyła prezentacji potencjału turystycznego Zakarpacia. Gospodarze pokazali i gościom z Polski m.in. zabytkową cerkiew św. Michała, a także kompleks turystyczny na górze Krasja, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania wyjechali wyciągiem. 

Zakończyło się dobrosąsiedzkie spotkanie Podkarpacia i Zakarpacia

Za nami dwudniowa impreza, której areną były przygraniczne miejscowości Podkarpacia i obwodu Zakarpackiego. Po piątkowej konferencji w Mucznem, w której oprócz gości z Ukrainy wzięli udział także Słowacy, Węgrzy i Rumuni, w sobotę wydarzenie przeniosło się na Ukrainę. Można się było przedostać tam dzięki tymczasowo otwartemu przejściu pieszo-rowerowemu Wołosate - Łubnia. Z możliwości odwiedzenia Zakarpacia skorzystało wielu Turystów odpoczywających w Bieszczadach.

Opublikowany przez Podkarpackie - serwis samorządu województwa Sobota, 10 sierpnia 2019

Wśród gości z Polski byli m.in. marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, konsul RP we Lwowie Katarzyna Sołek, radny województwa Adam Drozd, samorządowcy z Podkarpacia oraz przedstawiciele mediów. 

Najważniejszym punktem było podpisanie przez marszałka Władysława Ortyla i Igora Bondarenkę - Przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej, „Programu Wspólnych Działań”. To dokument, w którym oba samorządy ustaliły, co zamierzają razem robić w 2020 r., w jakich wydarzeniach uczestniczyć, aby lepiej się poznać jako sąsiedzi, a tym samym nawiązać lepsza współpracę. I tak partnerzy z Ukrainy wezmą udział w organizowanym przez urząd marszałkowski Forum Europa-Ukraina, a podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele biznesu w Forum Inwestycyjnym „Zakarpacie - biznes w centrum Europy”. Ważnym punktem porozumienia są szkolenia dotyczące reformy administracji i pozyskiwania funduszy UE, jakie dla partnerów z Zakarpacia przeprowadzi urząd marszałkowski.

Dni Dobrosąsiedztwa zakończyły się w sobotę, ale na Zakarpaciu do niedzieli będą przebywać jeszcze podkarpaccy dziennikarze, którzy odwiedzą m.in. Użhorod. To też efekt współpracy obu regionów, wcześniej wiosną na Podkarpaciu gościła grupa przedstawicieli ukraińskich mediów. 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego