Otwórz/zamknij mapę strony

190627 brukselaJednym z tematów czerwcowej sesji plenarnej EKR była debata dotycząca zrównoważonego rozwoju. Wziął w niej udział unijny komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen, a także marszałek Władysław Ortyl.

- Warto zauważyć, że władze lokalne i regionalne są najbliżej obywateli i to one w głównej mierze odpowiedzialne są za identyfikację realnych problemów i możliwych do zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Powinny zatem mieć większy udział w programowaniu i kształtowaniu polityk, jak również posiadać możliwość oddziaływania poprzez skuteczne narzędzia pozwalające na wprowadzanie realnych zmian w otoczeniu – mówił podczas debaty marszałek Władysław Ortyl.

Komisarz Katainen w swoim wystąpieniu również podkreślił rolę władz regionalnych w kwestii zagrożeń i wyzwań, jakie pociąga za sobą globalizacja:

- Dla Komitetu Regionów nasze miasta, gminy, regiony są naszymi głównymi partnerami wdrażającymi i innowacyjnymi. Bez tego ścisłego związku nie moglibyśmy osiągnąć tych samych celów, które już wspólnie podjęliśmy na szczeblu UE. Innowacje pochodzą z regionów. Każda innowacja ma swój początek w mieście lub gminie – mówił komisarz Katainen.

Agenda 2030 stanowi odpowiedź na zagrożenia i wyzwania, które pociąga za sobą globalizacja. Dokument dzieli je na 169 zadań ujętych w trzech powiązanych wymiarach: gospodarczym, środowiskowym i społecznym, zaś szacunki OECD wskazują, że 65% spośród nich nie może zostać zrealizowanych bez zaangażowania władz lokalnych i regionalnych i bez koordynacji z nimi.

- Wiele regionów UE jest pionierami w lokalizacji celów zrównoważonego rozwoju i wykazało, że regiony i miasta są niezbędne nie tylko jako zwykli wykonawcy, ale także jako decydenci najbliżsi obywatelom, przedsiębiorstwom i społecznościom lokalnym. Wiele regionów jest bardziej ambitnych niż władze krajowe - powiedział Markku Markkula, pierwszy wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

Europejski Region Przedsiębiorczości raz w roku nagradza regiony za najbardziej wiarygodną i przyszłościową wizją przedsiębiorczości. W tym roku jako zwycięzcy za wybitne strategie i zaangażowanie w pobudzanie przedsiębiorczości na swoich terytoriach zostali wybrani: miasto Gdańsk wraz z województwem pomorskim, Göteborg (Szwecja) i region Nawarra (Hiszpania).

Wraz z Polską Agencją Prasową Europejski Komitet Regionów zorganizował debatę dotyczącą promocji polskich interesów i współpracy pomiędzy samorządowcami i europosłami, uwzględniając "polski punkt widzenia" w przededniu rozpoczęcia nowego mandatu Parlamentu Europejskiego. Do debaty zaproszono marszałka Władysława Ortyla, Jerzego Buzka Posła do Parlamentu Europejskiego, Olgierda Gęblewicza Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Tadeusza Truskolaskiego prezydenta Białegostoku.

Justyna Róg

Oddział współpracy międzynarodowej

fot: European Union / Patrick Mascart

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego