Otwórz/zamknij mapę strony

Udział w konferencji podsumowującej I edycję inicjatywy „Catching-Up Regions” („Inicjatywa Regionów Słabiej Rozwiniętych”) w Samorządowym Kraju Preszowskim oraz posiedzenie polsko-słowackiej grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego – to główne cele wizyty marszałka Władysława Ortyla w Preszowie na Słowacji.

Konferencja, która odbyła się we wtorek, 18 czerwca, zgromadziła wielu znamienitych gości, obecni byli wysocy rangą przedstawiciele Komisji Europejskiej, m.in. Erich Unterwurzacher, Dyrektor DG REGIO,  a także przedstawiciele Banku Światowego, strony rządowej Republiki Słowackiej oraz liczne delegacje zagraniczne.

W wystąpieniu otwierającym marszałek powiedział:

W 2016 r. Województwo Podkarpackie wraz z Województwem Świętokrzyskim przystąpiło do inicjatywy Catching-Up Regions. Byliśmy wówczas pierwszymi regionami w Polsce i jednymi z pierwszych regionów w Europie, które podjęły się współpracy w tej nowej i niespotykanej dotychczas formule, zaproponowanej przez Komisje Europejską. Jestem dumny z faktu, że działanie, którego byliśmy częścią, którego byliśmy pilotażem, jest obecnie wdrażane w kolejnych regionach w Europie.

W swojej wypowiedzi zaznaczył także:

W Województwie Podkarpackim w wyniku realizacji inicjatywy osiągnęliśmy ambitne efekty. Utworzyliśmy Podkarpackie Centrum Innowacji, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu współpracy pomiędzy nauką a biznesem, w szczególności w zakresie świadczenia usług badawczych. Powołaliśmy Podkarpacką Platformę Wsparcia Biznesu, przy pomocy której dystrybuujemy wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw na zakup usług rozwojowych w formule popytowej. Założyliśmy również Podkarpacki Fundusz Rozwoju, którego misją jest obsługa instrumentów finansowych, pożyczek i poręczeń wspierających rozwój biznesu. Jestem pewien, że pomysły i rezultaty wypracowane na Słowacji, podobnie jak w naszym przypadku, okażą się ambitne i kluczowe dla rozwoju Słowacji i jej regionów.

Predseda Kraju Preszowskiego, Milan Majersky, określił inicjatywę „Catching-Up” jako ekskluzywny projekt, który przynosi pierwsze namacalne wyniki w czterech obszarach – w zawodowym szkolnictwie średnim, Systemie Informacji Geograficznej, rozwoju turystyki oraz efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej.

Corina Cretu, unijna Komisarz ds. Polityki Regionalnej, która połączyła się z uczestnikami za pomocą przekazu video powiedziała:

Inicjatywa Catching-Up Regions pokazuje, że polityka spójności jest w stanie dostosować się do konkretnych potrzeb regionalnych i cieszę się, że Kraj Preszowski osiągnął tak imponujące wyniki, jeśli chodzi o jej wdrażanie. Sukces ten był możliwy również dzięki wspaniałej współpracy między ekspertami Komisji Europejskiej i Banku Światowego oraz władzami regionalnymi. Serdecznie Państwu gratuluję!

Komisarz Cretu zwróciła się również do marszałka Ortyla, któremu podziękowała za dotychczasową współpracę przy realizacji inicjatywy Catching-Up w Polsce.

Inicjatywa Catching-Up Regions za miesiąc wejdzie na Słowacji w drugą fazę realizacji.

Drugiego dnia pobytu w Preszowie marszałek Władysław Ortyl wziął udział w VII posiedzeniu grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego.

W wystąpieniu otwierającym spotkanie grupy roboczej marszałek Ortyl podkreślił bardzo dobrze rozwijającą się współpracę polsko-słowacką.

Marszałek Ortyl i Predseda Majersky, jako Współprzewodniczący Grupy Roboczej ds. Współpracy Przygranicznej Samorządu Terytorialnego, otwierając posiedzenie grupy roboczej, podsumowali jej prace i dotychczasową działalność. Marszałek Ortyl poruszył m.in. kwestie dotyczące budowy drogi ekspresowej S-19 na Podkarpaciu, będącej częścią międzynarodowego szlaku transporotowego Via Carpatia. Wspomniał również o działaniach podejmowanych przez województwo podkarpackie w celu popularyzowania Strategii Karpackiej. Mówił ponadto o połączeniach kolejowych relacji Rzeszów – Medzilaborce oraz Sanok – Medzilaborce, które wzorem dwóch poprzednich lat realizowane będą również w obecnym sezonie wakacyjnym. Marszałek podkreślił ich znaczenie dla rozwoju ruchu turystycznego.

W dalszej części spotkania partnerzy ze Słowacji i Polski rozmawiali m.in. o zakończonych i planowanych projektach w ramach programu Interreg V-A PL-SK, w tym o projektach infrastruktury drogowej. Jednym z tematów spotkania było prezentacja stanu realizacji szlaku drogowego Via Carpatia. Przedstawiony został również aktualny stan implementacji projektu flagowego „Szlak Maryjny – Światło ze Wschodu”, realizowanego wspólnie przez Kraj Preszowski i Województwo Podkarpackie. Omówiono ponadto możliwość nawiązania współpracy między górskimi służbami ratowniczymi z obu krajów. Kolejne posiedzenie grupy roboczej odbędzie się w Województwie Podkarpackim.

Pobyt w Presovie był także okazją do osobistego spotkania marszałka Ortyla z predsedą Kraju Preszowskiego Milanem Majerským. Podczas spotkania omówiono bieżącą współpracę transgraniczną. Marszałek Ortyl ponowił ponadto zaproszenie dla władz Kraju Preszowskiego do udziału w II Karpackich Dniach Dobrosąsiedztwa – Spotkanie Regionów Karpackich, które odbędą się w Mucznem, w Bieszczadach, w dn. 8-10 sierpnia br.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego