Otwórz/zamknij mapę strony

Słowacka delegacja w urzędzie marszałkowskim Delegacja z Samorządowego Kraju Bańskobystrzyckiego, na czele z podpredsedą Romanem Malatinecem, przebywała w województwie podkarpackim. Gości ze Słowacji przywitała w urzędzie Ewa Draus – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Głównym powodem wizyty była chęć wymiany doświadczeń w związku z realizowaną obecnie na Słowacji inicjatywą Catching-Up Regions. Województwo Podkarpackie było jednym z dwóch polskich regionów, które wzięło udział w pilotażowej fazie przedsięwzięcia CRI. Przedstawiciele Kraju Bańskobystrzyckiego byli bardzo zainteresowani, w jaki sposób wdrożenie założeń inicjatywy Catching-up przysłużyło się rozwojowi regionu, wzrostowi jego atrakcyjności gospodarczej oraz poziomu innowacyjności.

Podczas spotkania rozmawiano również o możliwej współpracy dwustronnej. Wicemarszałek Ewa Draus przedstawiła najważniejsze walory regionu, zwracając uwagę na cztery inteligentne specjalizacje Podkarpacia tj. lotnictwo i kosmonautykę, motoryzację, branżę informatyczną oraz szeroko pojętą „jakość życia”. Podkarpackie prezentowano jako przestrzeń nowoczesnej gospodarki, różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Dyskutowano ponadto o możliwej współpracy w ramach makroregionu obszaru Karpat, którego częścią są zarówno Województwo Podkarpackie, jak i Kraj Bańskobystrzycki. Wicemarszałek Draus podkreśliła, iż wspólnym wyzwaniem jest intensyfikacja rozwoju społeczno-gospodarczego makroregionu, przy jednoczesnym zachowaniu walorów środowiska przyrodniczego. Dodała, że ważne jest takie wytypowanie obszarów współdziałania, aby przedsięwzięcia o wysokiej wartości dodanej mogły stać się wizytówką Karpat i kołem zamachowym przyszłego rozwoju.

W dalszej, „warsztatowej” części spotkania goście ze Słowacji mieli okazje zapoznać się z informacjami dotyczącymi realizacji samej inicjatywy Catching-Up Regions w Województwie Podkarpackim, w tym m.in. z utworzeniem Podkarpackiego Centrum Innowacji, Podkarpackiej Platformy Wsparcia Biznesu, a także opracowania strategii przestrzennej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.  

Celem inicjatywy Catching-Up było wypracowanie nowych rozwiązań mających wpływ na pobudzenie rozwoju gospodarczego. Przez ponad rok trwania projektu, Bank Światowy prowadził prace analityczne i koordynował działania w obrębie pięciu wybranych obszarów: Kształcenie i szkolenie zawodowe, Innowacje, Aktywizacja i wspieranie przedsiębiorczości, Ułatwienie rejestracji spółek, Instrumenty finansowe.

Dobre wyniki prac realizowanych w ramach pierwszej fazy Inicjatywy CRI Polska (2016-2017) stanowiły impuls do kontynuacji prowadzonych działań w fazie drugiej (2017-2018), a od maja 2018 roku również trzeciej (2018-2019).

Bank Światowy stosuje obecnie podejście CRI we współpracy z innymi krajami (na podobnych zasadach rozpoczęły swoją współpracę z Bankiem Światowym Słowacja, Rumunia i Chorwacja).

Tekst: Magdalena Szpytma
Oddział współpracy międzynarodowej
Fot. S. Kieszkowski

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego