Otwórz/zamknij mapę strony

IMG 9458Na zakończenie pobytu w Japonii podkarpacka delegacja na czele z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem odwiedziła Prefekturę Aichi, aby nawiązać relacje międzyregionalne oraz zaprezentować potencjał gospodarczy i turystyczny województwa podkarpackiego.

Podczas spotkania z klasterem lotniczym C-ASTEC (ang. Chubu Aerospace Industrial Technology Center) marszałek Władysław Ortyl zaprezentował nasze województwo kładąc główny nacisk na rozwój inteligentnych specjalizacji regionu, w tym oczywiście sektora lotniczego. Ichiro Aoyama, dyrektor klastra C-ASTEC, przedstawił zakres jego działalności. Jest to podmiot, który został powołany do życia w 1993 roku i skupia obecnie ponad 200 członków, w tym ponad 100 firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. To doskonale funkcjonujące połączenie firm branży lotniczej, motoryzacyjnej, lokalnych samorządów oraz uczelni wyższych. Klaster swoim zasięgiem obejmuje obszar prefektur Aichi, Ishikawa, Toyama, Nagano, Gifu, Mie oraz Shizuoka. W całej Japonii w branży lotniczej i motoryzacyjnej zatrudnionych jest około 40 tys. osób, w tym ponad 24 tys. w ramach firm zrzeszonych w klastrze C-ASTEC. Klaster prowadzi aktywną współpracę z innymi tego typu podmiotami takimi jak np. Hamburg Aviation czy ASTech Paris Region.

- Bardzo cieszę się z tego spotkania. Jestem przekonany, że daje nam ono szansę współpracy w najbliższej przyszłości – powiedział Władysław Ortyl tuż po spotkaniu.

Już za klika dni, w dniach 17-23 czerwca Samorząd Województwa Podkarpackiego ze Stowarzyszeniem „Dolina Lotnicza”, jak i klaster C-ASTEC będą uczestnikami 53. Targów Paris Air Show. Uczestnicy spotkania wspólnie zadeklarowali chęć odbycia kolejnych rozmów o możliwej współpracy właśnie w stolicy Francji.

Docelowym wydarzeniem w ramach pobytu w Prefekturze Aichi, było spotkanie z jej gubernatorem Hideaki Ohmurą. Witając marszałka Ortyla, gubernator podkreślił, że wizycie dodatkowego znaczenia nadaje fakt, że odbywa się ona w okresie obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Gubernator Ohmura wspomniał m.in. o ważnym historycznym wątku w relacjach naszych krajów. W czasach II Wojny Światowej japoński dyplomata Chiune Sugihara pełniący swoją służbę na Litwie wbrem decyzjom swojego rządu, wydał wizy dla ponad 2 tys. Żydów, w większości polskiego pochodzenia, dzięki czemu mogli oni uciec przez Syberię do Japonii szukając tam schronienia. Marszałek Ortyl podziękował za przypomnienie tej historii, jednocześnie krótko opowiadając o ważnej roli jaką pełni Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Władysław Ortyl wspomniał także o obecności na Podkarpaciu dwóch japońskich firm, to Pilkington Automotive oraz SumiRiko, wyrażając jednocześnie nadzieję, że w przyszłości na naszym rynku pojawi się więcej firm z Prefektury Aichi. Marszałek zaznaczył w swojej wypowiedzi, że jego pierwsze kontakty z partnerem japońskim miały miejsce w 1992 r., kiedy to rząd Japonii przekazał środki finansowe do PZL w Mielcu na budowę Inkubatora Przedsiębiorczości.

- Od tamatego czasu, Podkarpacie dynamicznie się rozwinęło. To co zaś nie uległo zmienie, to miłość Japończyków do Chopina” – humorystycznie zakończył swoją wypowiedź marszałek Ortyl.

Prefektura Aichi i jej stolica, miasto Nagoja, będą współorganizowały Igrzyska Azjatyckie w 2026 r. We wrześniu 2019 planowane są Mistrzostwa Świata w Rugby (niektóre mecze zostaną rozegrane w mieście Toyota). W listopadzie 2019 w Nagoji ma odbyć się spotkanie ministrów spraw zagranicznych G20. Rok 2020 to natomiast Światowy Szczyt Robotów 2020 (The World Robot Summit 2020), który odbędzie się w Aichi Sky Expo.

Ostatniemu spotkaniu przewodniczyła pani Hatsumi Takemura, dyrektor ‘Greater Nagoya Initiative’ (GNI). To utworzona w lutym 2006 r. wspólna organizacja rządu krajowego, samorządów lokalnych (Prefektur Aichi, Gifu, Mie oraz miasta Nagoja), przemysłu i środowisk akademickich. Statutowe zadania ‘Greater Nagoya Initiative’ to m.in. organizacja i udział w seminariach, targach oraz misjach gospodarczych, poszukiwanie partnerów biznesowych, promocja przemysłu, zachęcanie inwestorów zagranicznych do inwestowanie na obszarze objętym zakresem swojej działalności wsparcie dla przedsiębiorców (głównie MŚP). Należy wspomnieć, że od 2006 r. podmiot ten zorganizował 77 seminariów, a ponad 145 firm zainwestowało na obszarze GNI. Już w październiku tego roku ‘Greater Nagoya Initiative’ będzie organizatorem międzynarodowej konferencji gospodarczej oraz networkingu dla firm z obszaru lotnictwa, motoryzacji, przemysłu maszynowego oraz IT.

Marszałek Władysław Ortyl zaprosił przedstawicieli GNI na wydarzenia gospodarcze odbywające się na Podkarpaciu, m.in. TSLA Expo oraz Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Kierownictwo ‘Greater Nagoya Initiative’ również planuje uczestniczyć w 53. edycji Paris Air Show, stąd stolica Francji stanie się w najbliższych dniach okazją do dalszych rozmów o współpracy pomiędzy Podkarpaciem i Aichi.

Piotr Kwaśniak
Oddział współpracy międzynarodowej, Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego