Otwórz/zamknij mapę strony

190611 japoniaUdział w II Forum Regionów Polska – Japonia oraz spotkanie z Gubernatorem Prefektury Aichi, która specjalizuje się w produkcji w branży lotniczej - to główne cele wizyty delegacji województwa podkarpackiego z marszałkiem Władysławem Ortylem w Japonii.

Podkarpacka delegacja przebywa z kilkudniową wizytą w Kraju Kwitnącej Wiśni na zaproszenie Ambasadora RP w Japonii Jacka Izydorczyka. Do Japonii udali się także podkarpaccy przedsiębiorcy, m.in. przedstawiciele Prime Bit Games S.A., Polskiej Grupy Motoryzacyjnej, SIEROSŁAWSKI GROUP oraz DIOXID sp. z o.o.

Pierwszego dnia pobytu w Japonii podkarpacka delegacja gościła w Tokio w Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego JETRO. Podczas spotkania z wiceprezem Yasukazu Irino, nasza delegacja zapoznała się z działalnością tej agencji rządowej. JETRO została utworzona w 1958 r. przez Ministerstwo Handlu Międzynarodowego i Przemysłu Japonii, by scentralizować działania promujące eksport japońskich produktów. W 2003 została formalnie przekształcona w agencję rządową. Utrzymuje ponad 45 biur w Japonii oraz 73 przedstawicielstwa za granicą. Od 44 lat funkcjonuje jej przedstawicielstwo w Warszawie. Działalność JETRO koncentruje się przede wszystkim na przyciąganiu zagranicznych inwestycji do Japonii oraz wspieraniu japońskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w ich globalnej działalności eksportowej. Organizacja oferuje także aktualne informacje na temat prawa i regulacji związanych z działalności na rynku japońskim.

Drugiego dnia pobytu w Japonii marszałek Władysław Ortyl i przedstawiciele Podkarpacia wzięli udział w II Forum Regionów Polska - Japonia.

W wystąpieniu otwierającym marszałek podkreślił:

Polska i Japonia to kraje odległe, zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym, niemniej jednak łączy nas podobne podejście do wartości uniwersalnych, takich jak poszanowanie tradycji, obrona tożsamości kulturowej, stosunek do rodziny oraz wspólne interesy polityczne i gospodarcze.

W swojej wypowiedzi zaznaczył także:

Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie, że w roku obchodów 100. rocznicy nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Japonią mogę uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. II Forum Regionów Polska – Japonia jest doskonałą okazją do zacieśniania relacji gospodarczych w zakresie handlu i inwestycji.

Marszałek Ortyl dziękował Ambasadorowi i jego współpracownikom za profesjonalną organizację przedsięwzięcia, które zgromadziło ponad 120 przedstawicieli japońskich firm, instytucji okołobiznesowych, przedstawicieli uczelni wyższych, japońskich miast i prefektur. Forum to możliwość pozyskania nowych partnerów kooperacji, a tym samym otwarcie się na nowe możliwości.

Organizując Forum Ambasada RP w Japonii przy pomocy województw RP chce przedstawić różnorodność i wysoki stopień innowacyjności polskich regionów pod kątem nawiązania potencjalnej współpracy z japońskimi regionami. Współorganizatorzy Forum to Zagraniczne Biuro Handlowe w Tokio, Instytut Polski w Tokio, Biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio oraz Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (JETRO). Parterami wydarzenia są Rada Władz Lokalnych ds. Stosunków Międzynarodowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii, Japońska Izba Przemysłowo-Handlowa, Międzynarodowa Rada Wymiany Przyjaźni, Japoński Instytut Inwestycji Zagranicznych, Stowarzyszenie Gubernatorów Krajowych, Centrum Współpracy Przemysłowej UE-Japonia oraz Polska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Forum składa się z kilu komponentów – to nie tylko prezentacje regionów czy spotkania biznesowe, ale także wizyty w instytucjach, które wspierają zagranicznych przedsiębiorców podczas wejścia na rynek japoński.

Oprócz udziału w Forum marszałek Władysław Ortyl spotyka się z gubernatorem Prefektury Aichi, by nawiązać relacje międzyregionalne oraz zaprezentować potencjał gospodarczy i turystyczny Podkarpacia. Marszałek spotka się także m.in. z przedstawicielami ‘Greater Nagoya Initiative’. To utworzona w lutym 2006 r. wspólna organizacja rządu krajowego, samorządów lokalnych, przemysłu i środowisk akademickich, mająca celu promowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wsparcie kontaktów pomiędzy firmami zagranicznymi i japońskimi.

Piotr Kwaśniak
Oddział współpracy międzynarodowej UWMP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego