Otwórz/zamknij mapę strony

190516 bruksela

 

  

 

 

 

 

Wymiana doświadczeń i działań podejmowanych w ramach Partnerstwa Wschodniego to motyw przewodni konferencji, która odbyła się w Domu Polskim Wschodniej w Brukseli. Jej inicjatorem był marszałek Władysław Ortyl.

- Integracja to korzyść obustronna. Dlatego dzisiaj przedstawimy też efekty naszych działań w tym zakresie. Dużą rolę w tym procesie mają regiony przygraniczne dlatego właśnie miejsce naszego spotkania nie jest przypadkowe. Wciąż mam w pamięci początek maja i wspólne przedsięwzięcie na granicy polsko-ukraińskiej. Tylko na kilka dni otwarto piesze przejście graniczne, by w tym okresie prawie 3000 osób skorzystało z możliwości turystycznego przejścia na polską czy ukraińską stronę. To jeden z aspektów działań na rzecz Partnerstwa Wschodniego - powiedział Władysław Ortyl. Marszałek podkreślił także pozytywne aspekty unijnego programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina.


Konferencja odbyła się  pod hasłem „Partnerstwo Wschodnie po 2020. W poszukiwaniu nowych priorytetów na kolejne 10 lat”. Udział wzięli w niej przedstawiciele dyplomacji, marszałkowie, reprezentanci świata nauki oraz unijnych instytucji. Partnerstwo Wschodnie to program określający wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej, uruchomiony z inicjatywy Polski i Szwecji w 2009 r. Program  obejmuje sześć państw Europy Wschodniej: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Rocznica 10-lecia Partnerstwa Wschodniego to również 10 lat istnienia Domu Polski Wschodniej, dlatego konferencja była okazją na podsumowanie i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
O przyszłości polityki wschodniej, a także o partnerstwie widzianym z perspektywy wschodu dyskutowano w panelu eksperckim. Wzięli w nim udział: Mykola Tochytskyi - Ambasador Ukrainy w Królestwie Belgii i Wielkim Księstwie Luksemburga, Piotr Shulga – zastępca Ambasadora Białorusi w Królestwie Belgii, Rafał Wolski - Konsul Generalny RP we Lwowie; Weronika Frydryszek – Koordynator Zespołu ds. Polityki Wschodniej i Partnerstwa Wschodniego w Stałym  Przedstawicielstwie RP w UE; Wojciech Danecki – doradca polityczny, szef Działu Spraw Zagranicznych, Bezpieczeństwa i Praw Człowieka w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i Katarzyna Sobieraj – z dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia.
Następnie o swoich doświadczeniach regionalnych, które realizowane są w kontekście Partnerstwa Wschodniego mówili marszałkowie województw. Lubelszczyznę reprezentował marszałek Jarosław Stawiarski, Podlasie marszałek Artur Kosicki, z województwa świętokrzyskiego przybyła wicemarszałek Renata Janik, a z warmińsko-mazurskiego także wicemarszałek Miron Sycz. Marszałek Władysław Ortyl obok wspomnianego Programu Polska-Bialoruś-Ukraina podkreślał rozwijającą się współpracę z obwodami ukraińskimi. Ponadto przywołał ciekawy projekt, realizowany przez Uniwersytet Warszawski oraz Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym w Inwano-Frankiwsku, przy którym Podkarpacie współpracuje czyli odbudowę przedwojennego, polskiego obserwatorium na ukraińskim szczycie Pop Iwan.
Gościem specjalnym konferencji miał być premier Mateusz Morawiecki, ale strajk kontrolerów lotów a co za tym idzie zbyt późne przybycie do Brukseli, spowodowało znaczne ograniczenie pobytu premiera.


Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
Foto i video Michał Mielniczuk

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego