Otwórz/zamknij mapę strony

190304 gruzjaW Senacie odbyło się I Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji, które zakończyło się podpisaniem dokumentu końcowego.

W dokumencie, podpisanym przez Wicemarszałek Senatu Marię Koc i Wiceprzewodniczącego Parlamentu Gruzji Giorgiego Wolskiego, znalazły się słowa mówiące o tym, że niepodległość Gruzji, jej integralność terytorialna oraz przyszłe członkostwo w Unii Europejskiej i NATO stanowią kluczowe elementy stabilności demokratycznej, bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego w Europie.

Wydarzenie zainaugurowały w środę wystąpienia Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz Irakliego Kobakhidze, Przewodniczącego Gruzińskiego Parlamentu.

W sesji poświęconej relacjom polsko-gruzińskim głos zabrali Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz, Poseł Małgorzata Gosiewska - Przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej, Giorgi Wolski – Przewodniczący Grupy Gruzińsko – Polskiej w Parlamencie Gruzji oraz dr David Kolbaia – ekspert w Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim.

Tematem II sesji Zgromadzenia było „Członkostwo Gruzji w NATO oraz UE”, otworzył ją Wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jeden z prelegentów Europoseł Kosma Złotowski podkreślił fakt, że tylko konkretne działania mogą wyrwać Gruzję z orbity rosyjskich wpływów a Gruzję czeka ogrom pracy na drodze do stowarzyszenia z organizacjami.

Trzecia, ostatnia sesja Zgromadzenia zatytułowana była „Samorząd lokalny – doświadczenia
i wyzwania”. Głos w sprawie reformy samorządowej w Gruzji i współpracy z Polską zabrał Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Gruzji Gela Samkharauli. Zaznaczył, że silny samorząd jest niezbędny w kontynuacji reformy decentralizacyjnej. Kolejna prelegentka Katarzyna Kierzek-Koperska - Zastępczyni Prezydenta Poznania przybliżyła współpracę z gruzińskim miastem Kutaisi.

Kończące sesję wystąpienie wygłosiła Maria Kurowska, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Która przedstawiła doświadczenia ze współpracy międzyregionalnej Podkarpacia z regionem Kachetii w Gruzji. Znaczna część prelekcji poświęcona była przybliżeniu funkcjonowania samorządu, kompetencji i zadań na poszczególnych szczeblach oraz ich finansowania. Dla Gruzji temat reformy decentralizacyjnej jest w dalszym ciągu bardzo ważny i nie do końca zrozumiały. Przedstawiciele Gruzińskiego Parlamentu z wielkim zaciekawieniem wysłuchali doświadczeń Pani Marii Kurowskiej, płynących z trzydziestoletniej pracy w samorządzie. Część wystąpienia poruszała także ważną rolę kobiet w sprawowaniu funkcji publicznych.

Justyna Róg, Oddział współpracy międzynarodowej, Kancelaria Zarządu UMWP

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego