Otwórz/zamknij mapę strony

190130XII Forum Europa-Ukraina oraz I Forum Słowackiego były okazją do wielu spotkań międzynarodowych. Województwo Podkarpackie współpracuje i nawiązuje nowe kontakty z wieloma samorządami, nie tylko z państw sąsiadujących. Podczas forum samorządowcy ze Słowacji mieli okazję rozmawiać także z Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim.

Marszałek Władysław Ortyl spotkał się m.in. z Gabrielem Valer Zeteą przewodniczącym Rady Wojewódzkiej Maramuresz z Rumunii. Rozmowa dotyczyła możliwości nawiązania współpracy między regionami, w szczególności w zakresie takich obszarów jak gospodarka, kultura czy turystyka. Tematem rozmowy była także Strategia Karpacka. Marszałek scharakteryzował działania podejmowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego na rzecz powstania Strategii. Wspomniał w tym kontekście m.in. o działalności Grupy KARPATY w Europejskim Komitecie Regionów. Przewodniczący Zetea zapewnił o swoim poparciu dla tej inicjatywy. Stwierdził, że kwietniowy szczyt unijny w Rumunii powinien być okazją do tego by kwestie te poddać międzynarodowej debacie. Ważne jest wspólne działanie oraz zawiązywanie szerszych porozumień międzyregionalnych wokół tematu Strategii. Zapewnił, że będzie czynił starania by temat ten poruszyć w rozmowach z rządem Rumunii. Marszałek Ortyl na zakończenie spotkania zaprosił władze Maramuresz do udział w majowym wydarzeniu Aerospace & Defence Meetings Central Europa oraz konferencji Europa Karpat, która już lutym odbędzie się na Podkarpaciu z inicjatywy Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego.

Marszałek Władysław Ortyl spotkał się także z delegacją Samorządowego Kraju Preszowskiego, której przewodniczył Predseda Milan Majersky. Rozmawiano o planach współpracy na 2019 r. Strona słowacka poinformowała, iż planuje organizację kolejnego posiedzenia grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego, działającej w ramach Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej, w maju 2019 r. Predseda Majersky zaprosił ponadto marszałka Ortyla na odbywającą się w czerwcu br. w Presovie konferencję poświęconą tematyce Catching up Regions, tj. regionów rozwijających się, która będzie podsumowaniem prac wykonanych w ramach Inicjatywy Komisji Europejskiej i Banku Światowego, realizowanych w Kraju Preszowskim. Inicjatywa Catching-up regions została powołana przez Komisję Europejską, w imieniu której działa Bank Światowy. Jest instrumentem, który pomaga regionom państw UE, które pomimo wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego borykają się z różnymi wyzwaniami. Planowana na czerwiec 2019 r. przez stronę słowacką konferencja będzie również podsumowaniem działań związanych z projektem flagowym pn. „Światło ze Wschodu”, realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2014-2020. Podczas rozmowy Marszałek Ortyl wspomniał także o odbywających się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym G2A Arena w grudniu Międzynarodowych Targach Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA i zachęcił przedstawicieli Kraju Preszowskiego do udziału w tym wydarzeniu. Rozmawiano ponadto o połączeniach kolejowych na trasie Rzeszów/Sanok – Medzilaborce, które podobnie jak w poprzednich latach zostaną i w tym roku uruchomione na okres wakacji.

Marszałek podjął również delegację z Samorządowego Kraju Koszyckiego. Była to pierwsza wizyta nowego Predsedy Rastislava Trnki na Podkarpaciu. Marszałek i Predseda omówili kwestie aktualizacji dwustronnego porozumienia o współpracy między Województwem Podkarpackim a Krajem Koszyckim. Kontakty między Podkarpaciem a Krajem Koszyckim trwają od kilkunastu lat, jednak zawarte w 2001 r. porozumienie wymaga aktualizacji, z uwagi na m.in. reformę administracyjną, jaka miała miejsce u naszych południowych sąsiadów. W chwili obecnej współpraca z Krajem Koszyckim opiera się, w głównej mierze, o wspólny priorytet, jakim jest budowa szlaku drogowego Via Carpatia, jednak obie strony uznały za zasadne określenie wspólnych obszarów zainteresowań, które będą stanowiły kanwę przyszłego międzyregionalnego porozumienia o współpracy. Marszałek zaprosił stronę słowacką do udziału w konferencji Europa Karpat, która odbędzie się w lutym br. Omówiono również możliwości realizacji projektów w ramach Programu Europa Środkowa. W spotkaniu, oprócz delegacji z Kraju Koszyckiego, uczestniczyli także Tomáš Kašaj – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Adam Hamryszczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Magdalena Szpytma,
Kancelaria Zarządu, Oddział współpracy międzynarodowej

fot. Michał Mielniczuk/Biuro Prasowe UWMP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego