Otwórz/zamknij mapę strony

Pierwszy dzień Forum Europa-Ukraina zakończyła wieczorna, uroczysta gala, podczas której wręczono Nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości. Otrzymali je dr Jan Malicki - dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr hab. Ihor Cependa - rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego w Iwano-Frankowsku.

Nagrodą honorowane są instytucje lub osobistości z państw karpackich, które swoimi działaniami przyczyniły się do krzewienia wspólnych europejskich wartości w Europie Środkowej i Wschodniej, a także wpłynęły na rozwój współpracy i porozumienia w regionie. Nagroda po raz pierwszy została wręczona w ubiegłym roku. jej laureatami zostali wówczas Jerzy Hoffman i przebywający wciąż w rosyjskim więzieniu ukraiński twórca młodego pokolenia Oleg Sentsow. W tym roku laureatami zostali prof. Ihor Cependa i dr Jan Malicki.

Dr Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród jego naukowych pasji są przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej. Od lat związany ze Studium Europy Wschodniej, licznie nagradzany za swoją działalność, w tym opozycyjną.

- Byłbym mówił nieprawdę, gdybym powiedział, że otrzymywanie nagród nie wzrusza człowieka, czy nie sprawia mu przyjemności, to oczywiste. Dziękuję kapitule i czuję się wzruszony –mówił dr Jan Malicki.

Prof. Ihor Cependa to ukraiński historyk, politolog, dyplomata. Odkąd jest rektorem Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego uczelnia ta nawiązała ożywione relacje z kilkoma polskimi szkołami wyższymi. Prof. Cependa ma ogromny wkład w rozwój stosunków polsko-ukraińskich. Angażował się w wiele projektów i przedsięwzięć. 

- W relacjach polsko-ukraińskich jest nam potrzebne miejsce, gdzie możemy szczerze zobaczyć jeden drugiego. Jeżeli nam się uda wspólnie zrealizować ten wielki projekt, odnowienia obserwatorium na górze Pop Iwan, to będzie miejsce wspólnych wspomnień i myśli o wspólnej przyszłości – mówił z kolei prof. Ihor Cependa.

Marszałek Władysław Ortyl, przemawiając podczas uroczystej gali, powiedział, że bardzo cieszy go to wydarzenie, zarówno Forum Europa-Ukraina, jak i uroczysta gala.

- To wszystko nas gromadzi, abyśmy mogli rozwijać współpracę Polski, Ukrainy, a także Podkarpacia i obwodów, z którymi mamy podpisaną współpracę – mówił marszałek.

Wieczór uświetnił występ Orkiestry Teatru Narodowego we Lwowie.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo: S.Kieszkowski/M.Konopka

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego