Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwójka mężczyzn pozuje do zdjęcia na tle flag.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

Wtorek, 28 maja, to ostatni dzień pobytu chorwackiej delegacji z Żupani Zadarskiej – regionu partnerskiego województwa podkarpackiego. Z Božidarem Longinem – żupanem czyli szefem regionu, spotkał się marszałek Władysław Ortyl. Rozmowy dotyczyły poszerzenia współpracy gospodarczej obu województw, szczególnie w obszarze turystyki.

 

Delegacja przebywa na Podkarpaciu od soboty. Na Podkarpacie – oprócz żupana – przyjechali również: Renata Kapitanović – kierownik oddziału współpracy międzynarodowejJosip Klišmanić – dyrektor generalny lotniska w ZadarzeMihaelaKadija – dyrektor Zadarskiej Organizacji TurystycznejLarisa Maruna – reprezentująca Instytucję rozwoju kompetencji, innowacji i specjalizacji żupanii zadarskiej – INOVAcijaJureBrižić – wójt gminy PrekoMilenkoRajić – manager i lokalny producent wina.

 

W czasie wtorkowego spotkania marszałek podziękował gościom z Zadaru za wizytę, a także za udział w obchodach jubileuszu 25-lecia samorządu województwa. 

 

To był szczególny dzień dla nas, kiedy podczas uroczystej sesji na Zamku w Łańcucie celebrowaliśmy 25. urodziny naszego województwa. Cieszę się i dziękuję, że byli tam państwo z nami. Dziękuję za wystąpienie i serdeczne życzenia – powiedział marszałek Ortyl. 

 

W dalszej części rozmowa dotyczyła inteligentnych specjalizacji województwa, a także płaszczyzn współpracy obu regionów. Żupan Božidar Longin mówił o planach rozbudowy lotniska w Zadarze i możliwościach współpracy z podrzeszowskim lotniskiem w Jasionce. Wśród tematów gospodarczych była także kwestia eksportu do Chorwacji podkarpackiej żywności wysokiej jakości. Szef regionu zadarskiego mówił również o możliwości współpracy w zakresie sezonowych pracowników turystycznych, których jego region potrzebuje coraz więcej, ze względu na rozwijający się dynamicznie ruch turystyczny.

 

Powinniśmy zacieśniać naszą współpracę, nasze regiony wiele łączy kulturowo, mamy także dobrą płaszczyznę do zacieśnienia relacji gospodarczych, którą są nasze lotniska – powiedział Božidar Longin.

 

Przedstawiciele z regionu zadarskiego wzięli także udział w rozmowach gospodarczych, które odbyły się po spotkaniu w urzędzie marszałkowskim. W Jasionce, w podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym z delegacją z Zadaru spotkała się członek zarządu – Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Rozmawiano o szczegółach współpracy w obszarze turystyki i żywności. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Goście z Chorwacji odwiedzili także podczas pobytu podkarpackie muzea, m.in. Muzeum Ulmów w Markowej.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Pobyt chorwackiej delegacji z Żupani Zadarskiej