Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przy stole. Podpisuje dokument

 


Auor tektu i zdjęć: Justyna Róg

Oddział Współpracy Międzynarodwej UMWP 

 

Przyszła współpraca i zbieżności kulturowe i gospodarcze - to główne tematy rozmów delegacji Województwa Podkarpackiego podczas oficjalnej wizyty w L'Aquili, stolicy regionu Abruzja. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

W trakcie spotkania wicemarszałek Pilch wspólnie z Marcinem Dojnikiem z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera zaprezentowali potencjał gospodarczy, turystyczny i inwestycyjny Podkarpacia.

 

Nie bez przyczyny jako punkt naszej wizyty wybraliśmy Abruzję. Jest to region charakteryzujący się licznymi podobieństwami do naszego województwa. Dostrzegamy duży potencjał dla współpracy i inwestycji. Polacy co raz częściej wybierają Włochy na kierunek swoich wakacji, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie aby rozważyć bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy podrzeszowską Jasionką a Pescarą – powiedział wicemarszałek Pilch.

 

Istnieje wiele wspólnych cech między naszymi regionami. Ważną kwestią może być nawiązanie współpracy pomiędzy naszymi lotniskami. Podkarpacie jest bardzo uprzemysłowionym regionem, doświadczyło wielkiego wzrostu gospodarczego w ostatnich dwóch dekadach i ma duże doświadczenie w sektorze motoryzacyjnym i lotniczym, a także w farmacji. Charakteryzuje się również walorami turystycznymi związanym z zasobami naturalnymi i obecnością parków narodowych – skomentował przewodniczący regionu Marco Marsilio.

 

Podczas spotkania obecni byli również prezes Abruzzo Sviluppo, Stefano Cianciotta, prezes Izby Handlowej Pescara-Chieti, Gennaro Strever, oraz prezes Izby Handlowej Gran Sasso, Antonella Ballone. 

 

W trakcie spotkania udało się nakreślić kierunki przyszłej współpracy, opisując możliwe gałęzie rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych między oboma regionami, podkreślając niezliczone zbieżności kulturowe i gospodarcze. Podczas rozmów uwypuklono również znaczenie Abruzji dla polskiego papieża Jana Pawła II, który wyróżniał się umiłowaniem regionalnych gór. Na pamiątkę czego wybudowano sanktuarium w San Pietro della Ienca.

 

Drugiego dnia pobytu wicemarszałek Pilch uczestniczył również w Szczycie dot. lokalizmu organizowanym przez Europejski Komitet Regionów w Abruzji, podczas którego reprezentował marszałka Władysława Ortyla.

 

Wydarzenie zgromadziło ponad stu przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z całej UE. Tematami przewodnimi były zmiany klimatyczne, niestabilność hydrogeologiczna i klęski żywiołowe oraz przeciwdziałanie spadkowi demograficznemu i wyludnianiu się obszarów śródlądowych.

 

galeria zdjęć: