Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi w pomieszczeniu

 


 


Tekst: Daniel Kozik
Autor wideo i zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

Województwo podkarpackie kończy przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej. Podczas spotkania świątecznego w Brukseli marszałek Władysław Ortyl przekazał koordynację Podlasiu.

 

Jeszcze przed spotkaniem świątecznym marszałek Ortyl spotkał się z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Belgii, w tym z przedstawicielami polskich placówek dyplomatycznych, instytucji europejskich i biur poselskich. Udział w spotkaniu wzięli także: wicemarszałek Ewa Draus, wraz z Radnymi Województwa Podkarpackiego - Dorotą Łukaszyk, Wojciechem Zającem i Karolem Ożogiem.

 

Marszałek Władysław Ortyl złożył życzenia przedstawicielom Polonii w Brukseli:

 

Życzę Państwu zdrowych, wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz niezapomnianych spotkań przy wigilijnym stole. Życzę także wszelkiej pomyślności na nowy 2023 rok, aby obdarował on Państwa pomyślnością i szczęściem.

 

Po spotkaniu z przedstawicielami Polonii, w Domu Polski Wschodniej tradycyjnie już odbyło się spotkanie świąteczne, w trakcie którego marszałek Władysław Ortyl symbolicznie przekazał stery nad wspólną instytucją pięciu regionów Polski Wschodniej, wicemarszałkowi podlaskiemu Sebastianowi Łukaszewiczowi.

 

Marszałek Ortyl przy okazji spotkania nawiązał do atmosfery, w jakiej przyszło sprawować województwu podkarpackiemu przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej:

 

 W tym roku nasze przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej niestety upłynęło w atmosferze rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ta zbrodnicza napaść na niepodległe państwo nie mogła nie obejść się bez echa także w naszym wspólnym przedstawicielstwie. Dlatego nasze zaplanowane z wyprzedzeniem działania i przedsięwzięcia odbywały się w kontekście tej wojny, gdzie przy możliwych okazjach głośno podkreślaliśmy jej zbrodniczy charakter. Przy okazji naszych aktywności, z powodzeniem udało nam się także zorganizować dwie zbiórki pieniężne na rzecz Ukrainy - mówił.

 

 

Marszałek wymienił inicjatywy, jakie były w tym roku podejmowane przez tę instytucję w Brukseli. Wśród nich znalazły się między innymi: spotkania z cyklu kawa z ekspertem, w ramach których odbyły się wideokonferencje dotyczące zarówno polityki energetycznej Unii Europejskiej, jak też współfinansowania projektów instytucji kultury oraz Strategii Leśnej Unii Europejskiej do 2030 roku. Zwrócił też uwagę na uczestnictwo w takich przedsięwzięciach jak: Targi rowerowe Bike Brussels, dni otwarte Instytucji Europejskich, Dzień Polski w SHAPE  Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie, czy w piątej edycji biegu Polish RUN, propagującego zdrowy styl życia.

 

Z całą pewnością był to rok intensywnej pracy, w którym skupiliśmy się na działaniach mających podkreślać atrakcyjność naszych regionów. Wierzę, że pracując z pełnym zaangażowaniem, udało nam się zrealizować zarysowany przed rokiem plan działań. Mam nadzieję, że przyszłe przewodnictwo, które już wkrótce przejmuje od nas województwo podlaskie, upłynie w atmosferze pokoju, a wojna za naszą wschodnią granicą przejdzie do historii. Pomimo tych wszystkich trudności, które miały miejsce w tym roku, zarówno mijający, jak i przyszły rok zaliczymy do udanych dla działalności Domu Polski Wschodniej. Jesteśmy zdeterminowani do tego, aby w 2023 roku wspólnie z województwem podlaskim zrealizować nasz wspólny plan działań w całości i bez przeszkód - powiedział marszałek Ortyl.

 

Sebastian Łukaszewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego podziękował Podkarpaciu za przewodnictwo w DPW:

 

Chciałbym podziękować Województwu Podkarpackiemu za prowadzenie prac Domu Polski Wschodniej w 2022 roku. Myślę, że w tym trudnym okresie kończącej się pandemii oraz wybuchu wojny w Ukrainie udało nam się zrealizować większość z założonych działań. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Komisja Europejska zaakceptowała już Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021 - 2027 i wszystko wskazuje na to, że do końca roku zaakceptowane będą też wszystkie polskie Regionalne Programy Operacyjne na przyszłą perspektywę finansową Unii Europejskiej - mówił.

 

Jednocześnie wicemarszałek podlaski mówił o planach na przyszły rok:

 

W przyszłym roku będziemy koncentrować się na obszarach, które są jednakowo ważne dla województw makroregionu Polski Wschodniej. Nasze działania dotyczyć będą rozwoju transportu i rozbudowy ponadregionalnej infrastruktury drogowej i kolejowej włączając w to zrównoważoną mobilność miejską, zagadnienia związane z energią,  klimatem, ochroną bioróżnorodności i podnoszenia świadomości ekologicznej - powiedział Sebastian Łukaszewicz.

 

Udział w spotkaniu świątecznym w Domu Polski Wschodniej, oprócz delegacji podkarpackiej wzięli także przedstawiciele pozostałych regionów polski wschodniej. Gościem specjalnym był Rafał Siemianowski, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii, który zabierając głos na spotkaniu powiedział:

 

Dokładnie rok temu, tutaj w Domu Polski Wschodniej miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu bożonarodzeniowym. Było to dla mnie bardzo ważne wydarzenie, bo były to pierwsze dni mojego urzędowania w roli Ambasadora Polski w Królestwie Belgii. Minął rok bardzo szybko i muszę przyznać, że ten rok to było dla mnie odkrycie, jak wiele możemy wspólnie, jako Ambasada RP z biurami województw znajdującymi się w Brukseli i skupionymi w Domu Polski Wschodniej, zrobić na rzecz promocji Polski. Chciałem podziękować za te wspólne projekty, które udało nam się zrealizować, wspomnę o takich, jak - Dzień Polski w Brukseli, kiedy Dom Polski Wschodniej aktywnie uczestniczył, promując Polskę i regiony oraz drugie - Festiwal Polskiego Wina. Oba te przedsięwzięcia odbyły się po raz pierwszy, ale jesteśmy już po rozmowach, aby je kontynuować w roku przyszłym - mówił ambasador.

 

Słowa do uczestników skierowała także Natalia Anoshyna, chargé d'Affaires w Ambasadzie Ukrainy w Brukseli. Udział w spotkaniu świątecznym wzięli również przedstawiciele samorządów województw Polski Wschodniej, instytucji europejskich i placówek dyplomatycznych. W spotkaniu uczestniczył także Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

Podczas spotkania świątecznego nie mogło zabraknąć wspólnie odśpiewanych kolęd i tradycyjnego, polskiego poczęstunku. Świąteczna atmosfera była też okazją do składania sobie życzeń.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Rok 2022 w Brukseli należał do Podkarpacia.