Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu widać dwie osoby stojące obok siebie przed ramką z kolażem zdjęć krajobrazowych. Mężczyzna po lewej stronie, ubrany w ciemnoniebieski garnitur, jasnoniebieską koszulę i krawat w paski, trzyma zapakowaną paczkę przewiązaną wstążką w kolorach indyjskiej flagi, z ozdobną złotą pieczęcią. Kobieta po prawej ma na sobie wzorzystą zieloną marynarkę, białą bluzkę oraz naszyjnik z pereł. Oboje lekko się uśmiechają. W tle widoczne są zdjęcia przedstawiające malownicze krajobrazy z pagórkami, polami i drzewami.

 


 Autor tekstu: Paulina Bąk-Jachna
 Oddział Współpracy Międzynarodowej UMWP

Autor zdjęć: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP

 

O współpracy w obszarze gospodarki, edukacji i kultury między Podkarpaciem a Indiami rozmawiał dziś Marszałek Województwa Podkarpackiego z Aleksandrą Głód-Ahmed, Honorową Konsul Generalną Indii w Krakowie.

 

Indie to kraj o ogromnym potencjale, aspirujący do czołówki światowej. Wielu ekspertów ocenia, że do 2030 roku będą drugą co do wielkości gospodarką w regionie Azji i Pacyfiku. Świadomość tego faktu sprawia, że coraz częściej przedsiębiorcy z Podkarpacia interesują się tym nowym rynkiem zbytu, a przy tak dużym kraju jak Indie, możliwości są ogromne i bardzo perspektywiczne – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas spotkania.

 

Marszałek Ortyl wspomniał o dotychczasowych dobrych relacjach z Indiami oraz podpisanym Porozumieniu o współpracy ze Stanem Gudżarat. W ramach realizacji postanowień porozumienia udało się zorganizować m.in. misję przedsiębiorców z Indii na Podkarpacie podczas Aerospace and Defence Meetings czy też wizytę podkarpackich przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej w Indiach. Niestety, nasze działania w kierunku ekspansji zostały powstrzymane przez pandemię COVID-19. Planujemy ożywienie relacji i ponowną intensyfikację kontaktów na szczeblu regionalnym.

 

Aleksandra Głód-Ahmed, Honorowa Konsul Generalna, przekazała Marszałkowi Ortylowi podziękowania od Premiera Republiki Indii za wkład oraz osobiste zaangażowanie w działania związane z ewakuacją obywateli Indii po wybuchu wojny na Ukrainie.

 

Państwa postawa, profesjonalizm i chęć pomocy spotkały się z niezwykłym uznaniem. Charakter działań sprawił, że misja nie była łatwa, jednak dzięki przychylności władz regionu oraz portu lotniczego udało się ją zrealizować na najwyższym poziomie – powiedziała Aleksandra Głód-Ahmed podczas spotkania.

 

W nawiązaniu do tej sytuacji, marszałek Ortyl poruszył kwestię studentów, którzy studiowali na Ukrainie i obecnie nie mogą kontynuować nauki. Podkarpacie mogłoby stać się dla nich interesującą alternatywą, ponieważ uczelnie w regionie oferują nauczanie w języku angielskim, są otwarte na studentów zagranicznych i posiadają kompetentną oraz wykwalifikowaną kadrę, która zapewnia wysoki poziom edukacji.

 

Konsul Głód-Ahmed zaznaczyła, że planowana rozbudowa portu lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz rozwijająca się wokół niego infrastruktura drogowa i logistyczna pozwalają stwierdzić, że Podkarpacie jest na dobrej drodze rozwoju.

 

Pani Konsul z zainteresowaniem odniosła się także do propozycji współpracy w dziedzinie kultury poprzez organizację trasy koncertowej podkarpackich filharmoników oraz wzajemną wymianę muzyków.

 

Galeria zdjęć: