Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

ludzie przy stołach w sali. Przed nimi grupa osób stojących

 


 Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

W 2022 roku, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojną zdaliśmy egzamin z empatii, ale niezmiennie organizujemy pomoc dla uchodźców oraz dla mieszkańców Ukrainy w ich ojczyźnie. Wsparcie płynące z Europy i świata jest niezbędna, aby wesprzeć naszą akcję pomocy – powiedział marszałek Władysław Ortyl w  czasie spotkania z dziennikarzami, którzy przyjechali z Watykanu na Podkarpacie, by pokazać jak wygląda sytuacja ukraińskich uchodźców, na co mogą liczyć w Polsce, kto i jak im pomaga.

 

Sześciu dziennikarzy, którzy przyjechali na Podkarpacie to przedstawiciele wpływowych katolickich mediów, akredytowani przy Watykanie. W grupie są:  Christopher White, dziennikarz-korespondent, „National Catholic Reporter”, jednej z najważniejszych gazet katolickich w USA, Loup Besmond de Senneville z najważniejszego dziennika katolicki we Francji “La Croix”, Andrea Gagliarducci, wpływowy dziennikarz katolickiej agencji informacyjnej ACI Stampa, będącej częścią największego na świecie katolickiego koncernu medialnego (EWTN), Salvatore Cernuzio - dziennikarz włoskiej sekcji oficjalnego portalu watykańskiego Vatican News. W grupie znaleźli się także Manuela Tulli, z najważniejszej włoskiej agencji prasowej ANSA oraz Marcin Mazur pracujący dla Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. Wraz z dziennikarzami na Podkarpacie przyjechał Marek Sorgowicki, I Sekretarz Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

 

Dziennikarze przez dwa dni przebywają na Podkarpaciu na miejscu zapoznając się ze skalą i zakresem działań pomocowych podjętych w regionie. Mają okazję poznać organizacje z Polski i świata, które oferują i koordynują pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

 

W siedzibie urzędu dziennikarze spotkali się z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz wicewojewodą podkarpackim Radosławem Wiatrem. W spotkaniu uczestniczyli także Lucjusz Nadbereżny- prezydent Stalowej Woli oraz Zenon Swatek- starosta lubaczowski.

 

Nasza pomoc na Podkarpaciu rozpoczęła się dosłownie tuż po wybuchu wojny. Fala uchodźców była ogromna, podobnie jak potrzeby, bo chodziło o schronienie dla setek tysięcy ludzi, ich transport, jedzenie, zapewnienie ciepłych ubrań czy leków. Najważniejsze było pokazanie, że znaleźli się w miejscu, gdzie są bezpieczni i gdzie znajdą pomoc we wszystkich obszarach swego życia. Empatia, solidarność, gościnność – przez minione miesiące dobrze zdaliśmy egzamin z pomocy bliźnim w potrzebie. To przede wszystkim zasługa ludzi, tysięcy Polaków, ale także mieszkańców wielu zakątków Europy i świata, którzy włożyli swe serce, starania, prace i pieniądze, aby bezinteresownie pomóc – podkreślał marszałek Ortyl. Zaznaczył, że samorząd województwa od początku wojny udziela pomocy, zwraca się o nią do innych regionów Europy, koordynuje akcję i będzie to robił tak długo, jak będzie to potrzebne. 

 

W siedzibie urzędu marszałkowskiego dziennikarze akredytowani przy Stolicy Apostolskiej spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz instytucji zajmujących się pomocą uchodźcom w różnych etapach ich pobytu w Polsce oraz na różnych płaszczyznach. O szczegółach udzielonego wsparcia, wielości form pomocy oraz jej wielkości WIELOŚCI mówili między innymi: ks. Piotr Potyrała dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Maciej Maruszak dyrektor zarządzający Podkarpackim Oddziałem Okręgowym PCK, Tomasz Kobylański z Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL, Marek Pankiewicz- prezes Fundacji im. Braci Sołuńskich Cyryla iMetodego oraz Krzysztof Szczurek naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR. O tym, jak pomagają instytucje związane z samorządem województwa opowiadali z kolei Jerzy Jęczmienionka- Dyrektor ROPS oraz Jolanta Wiśniowska- wiceprezes zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

 

Podczas wizyty w regionie dziennikarze mieli okazję odwiedzić Port Lotniczy Rzeszów Jasionka, który od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie stał się głównym centrum logistycznym pomocy dla Ukrainy. Po lotnisku oprowadził dziennikarzy wiceprezes spółki Port Lotniczy Rzeszów –Jasionka Michał Tabisz, odpowiadając na liczne pytania dotyczące szczegółów pomocy.

 

Ważną częścią wizyty było spotkanie w centrum ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy - Medevac Hub czyli Medycznym Centrum Transferowym. Jest ono finansowane w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, jest częścią szerszego programu ewakuacji medycznej uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 r. Hub zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy, zanim zostaną oni przewiezieni w celu poddania się leczeniu w szpitalu w innym europejskim państwie. Program ewakuacji medycznej obejmuje dwa loty ewakuacyjne tygodniowo, koordynuje to ukraińskie Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci są transportowani z Rzeszowa do krajów oferujących dalsze leczenie.Hub znajduje się w Parku Naukowo-Technologicznym w sąsiedztwie lotniska w Jasionce. 

 

Z kolei podczas wizyty w Społecznym Hubie Ochrony dla Uchodźców, który powstał  w czerwcu 2022 roku w Rzeszowie, dziennikarze mieli okazję spotkać się z uchodźcami. Prowadzone przez UNHCR czyli agendę ONZ miejsce pozwala potrzebującym uzyskać informację na temat wsparcia i usług dostępnych w Polsce, lokalnej integracji, a także porady prawne, wsparcie dla rodzin i dzieci. UNHCR to Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców czyli urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważniony m.in. do koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. W hubie organizowane są między innymi zajęcia z języka polskiego.

 

W kolejnych dniach dziennikarze na co dzień pracujący w Watykanie odwiedzą kilka miejsc na Ukrainie, aby móc sprawdzić jaka pomoc jest tam najpilniej potrzebna.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Wizyta watykańskich dziennikarzy na Podkarpaciu