Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

W Wojewódzkim  Ośrodku  Ruchu Drogowego w Rzeszowie, odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Konkursu „Najlepszy Instruktor Nauki Jazdy”. Zmaganiom, z którymi mierzyło się 27 instruktorów, przyglądali się przedstawiciele samorządu województwa, członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz radny województwa Jerzy Cypryś.

 

Plac rzeszowskiego WORD-u, który na co dzień służy do egzaminowania kursantów, w dniu konkursu przyciągnął duże grono nie tylko uczestników, ale także przedstawicieli policji, departamentu Dróg i Publicznego Transportu Urzędu Marszałkowskiego oraz mieszkańców Rzeszowa, również tych najmłodszych dla których organizator zapewnił wyjątkowe atrakcje.

 

Głównym celem konkursu organizowanego przez WORD Rzeszów jest integracja środowiska szkoleniowego, instruktorów i wykładowców oraz stworzenie platformy do sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, związanych ze szkoleniem kandydatów na kierowców.

 

Bezpieczeństwo na drogach to kwestia o fundamentalnym znaczeniu, wpływająca na życie każdego uczestnika ruchu drogowego. Konkurs stanowi okazję do podkreślenia, jak istotne jest profesjonalne przygotowanie przyszłych kierowców przez kompetentnych instruktorów. To Państwo odgrywacie kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych kierowców, a ta praca wymaga nie tylko solidnych kwalifikacji i doświadczenia, ale także odpowiednich cech osobowościowych. Dziękuję za tę  codzienną pracę, którą wykonujecie. Nie jest ona łatwa, bo zapisujecie Państwo taką czystą kartę poprzez kształtowanie nowych umysłów, bo to od Was zależy   jak kursant jako przyszły kierowca będzie zachowywał się na drodze. Musicie być cierpliwi, spostrzegawczy i odpowiedzialni, aby skutecznie przekazywać wiedzę i umiejętności, które są kluczowe dla bezpieczeństwa na drogach- mówiła członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Organizator konkursu Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie powołał specjalny zespół sędziowski.W ramach konkursu instruktorzy musieli zmierzyć się zarówno z częścią teoretyczną jak i praktyczną.

 

Część teoretyczna konkursu obejmowała test wielokrotnego wyboru, składający się z 25 pytań. Ten etap sprawdzał wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa oraz innych aspektów związanych z prowadzeniem pojazdów.

 

Po części teoretycznej uczestnicy przeszli do rywalizacji praktycznej, która obejmowała szereg zadań zaprojektowanych w celu kompleksowego sprawdzenia umiejętności:

  • Pierwsza pomoc: W ramach tej konkurencji instruktorzy musieli wykazać się praktyczną wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  • Jazda na czas po placu manewrowym: Uczestnicy musieli przejechać wyznaczoną trasę na placu manewrowym, omijając linie i pachołki w jak najkrótszym czasie;
  • Próba Lancelota: W tej konkurencji instruktorzy prowadząc samochód musieli zebrać kolorowe obręcze zawieszone na kilku stojakach rozmieszczonych na placu manewrowym;
  • Jazda na torze kartingowym na czas: Instruktorzy rywalizowali na torze kartingowym, gdzie liczyła się szybkość i precyzja pokonywania toru;
  • Test Hanki Mostowiak: Instruktorzy musieli zatrzymać pojazd od minimalnej prędkości najazdowej 30 km/h przed przeszkodą;
  • Próba Stewarda: Slalom między pachołkami na czas z talerzem przymocowanym do maski samochodu.

Po podsumowaniu i podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje wyłoniono najlepszą trójkę spośród zawodników.

 

Pierwsze miejsce i tytuł Najlepszego Instruktora Nauki Jazdy w 2024 roku zajął Rafał Noworól z OSK Akademia w Rzeszowie, drugie miejsce zajął Krzysztof Flisak z OSK Avanti z Sokołowa Małopolskiego, a trzecie Grzegorz Wiglusz z OSK Driver w Rzeszowie.

 

Spośród siedmiu Pań, które wzięły udział w konkursie najlepsza okazała się Edyta Kozimor reprezentująca OSK You Can Drive z Rzeszowa.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz drobne upominki.

 

Galeria zdjęć:

 Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa