Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuPodkarpackie Forum Ekonomii Społecznej to spotkanie z ekspertami, panele dyskusyjne oraz prezentacja dobrych praktyk. Celem konferencji była wymiana wiedzy, doświadczeń, prezentowanie i omawianie wyzwań dla sektora ekonomii społecznej w woj. podkarpackim, budowanie relacji i kontaktów oraz wzajemna inspiracja i wspólne rozwiązywanie problemów. W tym roku odbyła się ona w Hotelu Hilton Garden Inn w Rzeszowie.

 

Tematem przewodnim była nowa jakość usług społecznych z włączeniem podmiotów ekonomii społecznej. Podczas forum głos zabrali: Justyna Pawlak dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS i Bogumiła Dertkowska – z Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRIPS, prof. Mirosław Grewiński – rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie oraz Cezary Miżejewski – z Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych oraz Jerzy Jęczmienionka – Dyrektor ROPS w Rzeszowie.

 

„W najbliższych latach planowane są działania prowadzące do deinstytucjonalizacji w obszarach: opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością i pełnosprawnym, opieki nad osobami starszymi i przewlekle somatycznie chorymi, wsparcia osób z niepełnosprawnościami, wsparcia osób przewlekle psychicznie chorych, wsparcia osób w kryzysie bezdomności. To wyzwania, z którymi samorządy nie poradzą sobie same. Aby móc efektywnie wdrażać nowy systemu usług społecznych, kluczowa jest współpraca samorządów z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i podmiotami ekonomii społecznej, które odgrywają istotną rolę, jako realizatorzy tych usług w środowisku lokalnym. Musimy pamiętać, że dostęp do nowoczesnych usług społecznych jest podstawowym prawem każdego człowieka.” – mówił Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego podczas otwarcia konferencji.

 

Forum skierowane było przede wszystkim do prezydentów oraz burmistrzów miast, wójtów gmin, skarbników, przedstawicieli jednostek organizacyjnych JST, przedstawicieli Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej, przedstawicieli sektora pozarządowego, oraz osób które są zainteresowane założeniem i prowadzeniem działalności w ramach ekonomii społecznej.   

 

„Zbliżająca się nowa perspektywa stawia nam duże możliwości, ale także duże wyzwania, którym będziemy musieli sprostać. Musimy pamiętać przy tym, aby brać pod uwagę zmieniające się potrzeby i trendy. Dzięki takim konferencjom jak dziś i dialogowi będziemy się coraz lepiej przygotowywać do czekających nas wyzwań.” - podkreślił Jerzy Jęczmienionka – Dyrektor ROPS w Rzeszowie.

 

Kamil Dudzik

Kancelaria zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego