Miniatura artykułu: Podkarpackie Dzieciom – Zostań naszym bohaterem!

Już po raz piąty mieszkańcy Podkarpacia mogą wziąć udział w akcji charytatywnej
na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Jej celem jest zebranie 100 000 zł na remont i doposażenie dwóch pracowni USG w Szpitalu Klinicznym nr 2 w Rzeszowie. O tym, w jaki sposób można udzielić wsparcia chorym dzieciom, można było usłyszeć na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Dotychczas akcja była powiązana z balem charytatywnym organizowanym przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych w ramach Ogólnopolskiego Forum Samorządów, którego organizatorem był Samorząd Województwa Podkarpackiego. W tym roku, ze względu na pandemię Covid-19, Podkarpacki Samorządowy Bal Charytatywny został odwołany, jednak zbiórka pieniędzy trwa.

Udział w konferencji wziął marszałek Władysław Ortyl wraz z Justyną Witkoś, koordynatorem rzeszowskiego oddziału Fundacji Iskierka. Marszałek zwrócił uwagę na konieczność kontynuowania akcji charytatywnej pomimo niesprzyjających warunków:

Chcemy, żeby ten szlachetny cel, którym było zbieranie środków dla chorych dzieci został utrzymany. Myślę, że Podkarpackie dzieciom – Zostań naszym bohaterem! jako hasło naszej akcji, wpisuje się w całość naszych działań. Ale nawet ta akcja musi podlegać ograniczeniom i regułom, które musimy dziś stosować, dlatego odbędzie się wirtualnie. Mamy dziś zebrane wszystkie elementy, które mogą służyć aukcji internetowej i pozwolić na zbieranie oraz licytowanie przedmiotów, uruchomiliśmy też wszystkie systemy przelewów internetowych. Kierujemy się w tym momencie do ludzi dobrej woli, do instytucji, które mogą tę akcję wesprzeć oraz do tych, którzy jeszcze mogą przekazać rzeczy mogące wziąć udział w tej licytacji – mówił marszałek, który jednocześnie przywołał efekty ubiegłorocznej aukcji:

Ubiegłoroczna aukcja charytatywna zakończyła się bardzo dobrym wynikiem. 360 tys. złotych trafiło do szpitala nr 2, dzięki czemu został zakupiony nowoczesny aparat ultrasonograficzny dedykowany tylko i wyłącznie dzieciom. Tę pracownię w dalszym ciągu musimy rozwijać i to jest przedmiotem naszej troski na ten rok – dodał Władysław Ortyl.

Pieniądze można przekazywać poprzez stronę internetową podkarpackiedzieciom.pl korzystając ze specjalnego formularza, który obsługuje bezpieczny, ogólnopolski operator -Przelewy24.pl, a także wykonując tradycyjny przelew bankowy lub pocztowy (dane do przelewu są dostępne na stronie).

Justyna Witkoś, koordynator rzeszowskiego oddziału Fundacji Iskierka mówiła, na co zostaną przekazane zebrane środki:

Celem, jaki postawiliśmy sobie w tym roku jest zebranie kwoty 100 tys. złotych na remont i doposażenie kolejnych pracowni USG, z których korzystają podopieczni z naszej fundacji, ale też dzieci z całego regionu. Wesprzeć aukcję można na kilka sposobów, między innymi odbędzie się licytacja na antenie Radia Rzeszów, dodatkowo pozostałe rzeczy będą licytowane w serwisie Allegro Charytatywni. Zachęcam do tego, aby zaglądać na stronę podkarpackiedzieciom.pl, gdzie można wpłacać pieniądze i przekazywać darowizny. Zachęcam również wszystkie firmy i instytucje do kontaktu i włączenia się w ten internetowy sposób pomocy – powiedziała Justyna Witkoś.

W tym roku organizatorzy akcji poszukiwali nietypowych rozwiązań docierania
do darczyńców, jednym z nich jest Challenge „O Janku Wędrowniczku”. Aktualnie trwa internetowe wyzwanie polegające na nagraniu krótkiego wideo, na którym nominowana osoba czyta fragment bajki Marii Konopnickiej „O Janku Wędrowniczku”. Te krótkie wierszyki dla najmłodszych, znanej autorki związanej z Podkarpaciem, są analogią do podróży jaką odbywają podopieczni Fundacji Iskierka.

Krótkie epizody i rożne etapy choroby – podroży, w którą wyruszają dzieci, mają charakter symboliczny. Bajka ma pomóc dzieciom zapomnieć na chwilę o czasie spędzonym na oddziale onkologicznym, ale też ma dawać nadzieję na wyzdrowienie, bo jak wiadomo, tytułowy Janek po wielu przygodach z radością, cały i zdrowy, wraca do czekającej na niego mamy.

Internetowa zabawa, oprócz promocji akcji charytatywnej w świecie wirtualnym, ma także swoją kontynuację w świecie realnym. Każda nominowana osoba ma 7 dni na odpowiedź, czyli nagranie swojego filmu i nominowanie kolejnej osoby. W trakcie 7 dni od nominacji do miejsca pracy osoby nominowanej (urzędu, instytucji, małej firmy czy dużego przedsiębiorstwa) trafia specjalny wpłatomat. Urządzenie przypominające terminal płatniczy staje w eksponowanym miejscu i zbiera pieniądze na rzecz dzieci. Wystarczy, że pracownik danego urzędu, instytucji czy firmy, z ekranu urządzenia wybierze proponowaną kwotę, a następnie przyłoży telefon lub skorzysta z karty płatniczej i poda PIN. Pieniądze są zbierane na subkonto Fundacji Iskierka – partnera akcji, które jest dedykowanym numerem dla akcji Podkarpackie Dzieciom – Zostań naszym bohaterem!

Challenge „O Janku Wędrowniczku” rozpoczęli podopieczni Fundacji Iskierka, nominując do zabawy marszałka Władysława Ortyla, który następnie nominował Ewę Leniart, Wojewodę Podkarpackiego.

Udział w akcji charytatywnej można wziąć także poprzez licytację przedmiotów i voucherów na antenie Radia Rzeszów i w serwisie Allegro. Jest to możliwe dzięki przyłączeniu się do akcji firm i osób z Podkarpacia, które przekazały na licytację przedmioty oraz vouchery na swoje usługi. Aktualnie jest to 26 podmiotów, a licytować będzie można m.in.: weekendy w hotelach, uzdrowiskach wraz z pakietem usług, przelot nad lotniskiem w Krośnie w szyku z formacją Celfast Flying Team, a także wyjątkowe i unikalne przedmioty jak malowidło z Pastorówki na 100-letniej desce, książki z autografami, zestawy kosmetyków, słodyczy, odzież kolekcjonerska dla fanów Harleya, a także przejażdżka samochodem z lat 20-tych, np. do ślubu. Licytacje ruszą z końcem stycznia i będą się odbywać na antenie Radia Rzeszów oraz za pośrednictwem serwisu Allegro.

Dzieci można wesprzeć również poprzez zasilenie specjalnej skarbonki, która znajduje się
na parterze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, przy ulicy Cieplińskiego 4. Skarbonka jest ustawiona vis-avis portierni.

Akcja charytatywna rozpoczęła się 21 grudnia 2020 roku i potrwa do 28 lutego 2021 roku. Akcja została szeroko rozpropagowana w internecie, powstało szereg filmów informacyjno-edukacyjnych, które tłumaczą specyfikę tegorocznej zbiorki, a organizatorzy akcji docierają ze swoimi informacjami do mieszkańców Podkarpacia poprzez media społecznościowe (Facebook, Instagram, YouTube).

Pierwsza akcja charytatywna została zorganizowana w 2017 roku. Z kolei w ubiegłorocznej akcji zostało zebrane 360 tys. zł, co było absolutnym rekordem. Za zebrane środki Fundacja Iskierka kupiła wysokiej klasy aparat USG, z którego mogą korzystać pacjenci oddziału Onkohematologii Dziecięcej ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Tekst i fot.: D. Kozik

Wideo: M. Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP