Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

kobieta stoi na scenie oraz przemawia do mikrofonu

 


Autor zdjęć: Paweł Podgórski 
Biuro Prasowe UMWP
Tekstu: Monika Konopka 
Departamen Ochrony Środowiska 

 

Jak skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną? Czy neutralne emisyjnie technologie wodorowe zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne? Jak Podkarpacie wykorzystuje fundusze unijne w celu kształtowania gospodarki opartej na niskoemisyjnych źródłach energii? Na te oraz wiele innych pytań starają się odpowiedzieć eksperci i naukowcy biorący udział w dwudniowej konferencji na Politechnice Rzeszowskiej, w której samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Anna Huk.

 

Konferencję rozpoczął prof. Jarosław Sęp, prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej – organizatora wydarzenia, który podkreślał, że takie spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie gospodarki wodorowej i zielonej transformacji.

 

Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, witając uczestników międzynarodowej konferencji, podkreślała, że Podkarpacie – z silnym zapleczem przemysłowym, badawczym i technologicznym – ma potencjał, by stać się liderem zielonej transformacji w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówiła również o działaniach podejmowanych w tym zakresie przez samorząd województwa:

 

Samorząd Województwa Podkarpackiego podejmuje działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwój gospodarki, dedykując wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej, rozwojem OZE, magazynowaniem energii czy wdrażaniem technologii wodorowych – mówiła Anna Huk.

 

Mówiąc o rozwoju regionalnej polityki klimatyczno-energetycznej poprzez promocję rozwiązań przyjaznych środowisku, Anna Huk wspomniała o realizowanym przez Departament Ochrony Środowiska UMWP projekcie: „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, na który urząd marszałkowski pozyskał dofinansowanie z unijnego programu LIFE. Szczegóły dotyczące jego realizacji przybliżyła Anna Lorynowicz:

 

W projekcie LIFE Podkarpackie uczestniczy około 60 podkarpackich gmin. W każdej zatrudnieni są doradcy do spraw powietrza i energii. Pięć gmin - w ramach pilotażu - pracuje nad racjonalnymi systemami zarządzania energią. Są to: Rzeszów, Krosno, Mielec, Dębica i Zagórz. Do pilotażu wyznaczono gminy o różnych cechach i problemach z jakością powietrza. Utworzono w nich zespoły, które pracują nad systemami zarządzania energią, a wspierają ich w tym specjaliści ze Stowarzyszenia na rzecz Efektywności im. prof. K. Żmijewskiego – mówiła Anna Lorynowicz, kierownik projektu LIFE Podkarpackie.

 

O zaangażowaniu środków unijnych z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 na rzecz transformacji energetycznej mówił z kolei Wojciech Magnowski – dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w UMWP. Wśród przykładów wymienił działania w ramach Priorytetu 2 - Energia i środowisko, do których należy m.in. wsparcie nieefektywnych systemów ciepłowniczych  w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu efektywności. W FEP 2021-2027 na tego typu projekty przewidziana jest kwota ok. 17 mln euro. Kolejnym działaniem są również dotacje na kompleksową modernizację energetyczną budynków publicznych, mieszkalnych, przedsiębiorstw Na tego typu projekty przewidziano alokację ok. 53 mln euro.

 

Innym istotnym kierunkiem rozwoju gospodarki niskoemisyjnej w regionie będzie też upowszechnienie odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym, mieszkaniowym  i MŚP – mówił dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w UMWP, Wojciech Magnowski.

 

Odnosząc się do gospodarki wodorowej, dyrektor Wojciech Magnowski podkreślał, że czysty wodór jest jednym z istotnych obszarów, którymi należy się zająć w kontekście transformacji energetycznej, jednak konieczne jest właściwe wsparcie badań i rozwoju:

 

W naszym programie regionalnym FEP 2021-2027, w Priorytecie 1 Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka uwzględniono wsparcie projektów badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw, konsorcjów przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi obejmujące m.in. prowadzenie prac B+R, inwestycje w infrastrukturę B+R, infrastrukturę testowo-doświadczalną. Na tego typu projekty wstępnie zaplanowano alokację ponad 50 mln euro. Natomiast w Priorytecie 2. Energia i środowisko uwzględniono również wsparcie w zakresie rozwoju instalacji do produkcji energii z OZE, łącznie z instalacją do produkcji, magazynowania, dystrybucji wodoru odnawialnego, Wsparcie w tym zakresie skierowane będzie zarówno dla sektora komunalnego, jak również przedsiębiorstw. Na tego typu projekty przewidziano alokację ok. 73 mln euro - dodał dyrektor Wojciech Magnowski.

 

Dwudniowa konferencja została zorganizowana przez Podkarpacką Dolinę Wodorową – stowarzyszenie w partnerstwie z Politechniką Rzeszowską. Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej i dążenie do budowy gałęzi podkarpackiego przemysłu wodorowego. Członkiem wspierającym Podkarpackiej Doliny Wodorowej jest Województwo Podkarpackie.

 

Galeria zdjęć:

Facebook: O wodorze na Politechnice Rzeszowskiej