Samorząd województwa i Miasto Rzeszów przeprowadzą wspólnie akcję edukacyjno-informacyjną dotyczącą ochrony przyrody, a w szczególności miejskich drzew. Wycenione zostaną usługi, jakie świadczą mieszkańcom drzewa, a informacja o tym pojawi się na specjalnych tabliczkach. Dzisiaj, tj. 2 lipca została podpisana w tej sprawie umowa.

Wzbogacają powietrze, dbają o jego jakość, dają ochronę przed wiatrem, cień w upalne dni, są wyspami chłodu i wilgoci, a do tego poprawiają estetykę miasta i wpływają na nasze lepsze samopoczucie. To wszystko zapewniają miejskie drzewa, a ich usługi są konkretne i można dokładnie obliczyć ich wartość ekonomiczną.

Ma to pokazać i uświadomić akcja samorządu województwa i Miasta Rzeszów: „Usługi ekosystemowe wybranych drzew miejskich w Rzeszowie”. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców województwa podkarpackiego, a w szczególności Rzeszowa, na temat rzeczywistej i wymiernej korzyści z obecności drzew w przestrzeni miejskiej oraz świadczonych przez nie usług ekosystemowych. 2 lipca w urzędzie marszałkowskim umowę w tej sprawie podpisali: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Maria Kurowska oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Cieszę się, że Rzeszów, który przywiązuje taką wagę do zieleni, podejmuje się dodatkowych zadań, które mają uświadamiać naszym mieszkańcom, że dbałość o zieleń jest ważnym elementem architektury, ale stanowi też o jakości życia – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Cieszę się, że rozpoczynamy tę akcję. Rozpoczynamy od Rzeszowa, ale mam nadzieję, że po tym pierwszym roku, pilotażowym, akcję będziemy prowadzić w innych miastach, że burmistrzowie i prezydenci będą z nami współpracować, bo chcielibyśmy aby Podkarpacie przodowało w tego typu inicjatywach – mówiła Maria Kurowska, członek zarządu województwa.

Zieleń to najpiękniejszy kolor, w którym najlepiej się wypoczywa, dlatego chcieliśmy podziękować urzędowi marszałkowskiemu za inicjatywę. Dziękuję za to, że chcecie pomagać by Rzeszów był zielony – powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

Do akcji zostało już wytypowanych 10 drzew w różnych częściach Rzeszowa, które zostaną oznakowane specjalnymi tabliczkami. Są to duże, często bardzo stare drzewa o pięknych koronach. Koło ROSiR-u wytypowana jest lipa, w Parku Jedności Polonii z Macierzą buk, platan przy ulicy Zamkowej, topole na bulwarach rzeszowskich.

Przy każdej ulicy w centrum miasta staraliśmy się jedno drzewo wyznaczyć. Są to najstarsze drzewa w mieście, dostępne dla mieszkańców, blisko ulic. Być może  będzie też wyznaczone dodatkowe, 11 drzewo – bez czarny, który został Drzewem Roku i będzie startował w konkursie na Europejskie Drzewo Roku – mówiła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Grozi nam w Polsce „betonoza”, za dużo wycinamy, za dużo betonujemy. Ta akcja ma nas uwrażliwić, że drzewa są niezbędne w naszych przestrzeniach, abyśmy mogli dobrze żyć – podsumowała na zakończenie spotkania Maria Kurowska.

Tekst/fot Monika Konopka
Wideo Sebastian Kieszkowski
BP UMWP