IMG 9772Rozwój pszczelarstwa i bioróżnorodności jest sprawą kluczową – takie przesłanie towarzyszyło konferencji, która odbyła się dziś w urzędzie marszałkowskim. Wydarzenie było jednocześnie okazją do świętowania 25-lecia działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Samorząd Województwa Podkarpackiego wychodząc naprzeciw problemowi zanikania bioróżnorodności oraz z problemami podkarpackiego pszczelarstwa, prowadzi akcję sadzenia drzew miododajnych pod nazwą: „100 drzew na 100 – lecie odzyskana niepodległości przez Polskę”. Jej celem jest tworzenie żywych pomników pamięci o tamtych wydarzeniach w formie parków, skwerów i alei. Miejsca nasadzeń będą oznaczone tablicami informacyjnymi. Inicjatywa ta wpłynie jednocześnie na wzbogacenie środowiska przyrodniczego, powiększenie bazy pożytków dla pszczół, a tym samym na poprawę bioróżnorodności. Do współpracy w ramach tego działania zgłosiło się 106 jednostek samorządowych z terenu Podkarpacia. Dzięki współpracy zostanie zasadzonych ponad 10 000 szt. drzew miododajnych, wśród nich takie gatunki, jak: Lipa, Klon i Robinia Akacjowa.

Marszałek w swoim wystąpieniu nawiązał do wspierania bioróżnorodności oraz akcji sadzenia drzew miododajnych „100 drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”:

- Odzyskanie niepodległości powinniśmy uczcić dużymi i ważnymi wydarzeniami oraz akcjami, które będą upamiętniały tamten czas, ale i przypominały kolejnym pokoleniom o polskiej historii. Sto miododajnych drzew - to akcja, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy mnie, że podkarpackie samorządy tak aktywnie wzięły w niej udział. Aż 106 samorządów zgłosiło się do tej akcji i mimo, że fakt ten łamie symbol stulecia, to jednak w taki bardzo pozytywny sposób – powiedział marszałek Ortyl.

Podczas konferencji rozstrzygnięto także IV edycję konkursu pszczelarskiego „Najbardziej Aktywne Koło Pszczelarskie”. Zwycięzcy oprócz nagród rzeczowych odebrali również dyplomy od członka zarządu Piotra Pilcha. Pierwsze miejsce w kategorii „koła pszczelarskie małe” zdobyło Gminne Koło Pszczelarzy w Krasnem. W kategorii „koła pszczelarskie średnie” pierwsze miejsce przypadło Gminnemu Kołu Pszczelarzy w Radomyślu nad Sanem, z kolei w kategorii „koła pszczelarskie duże” - Powiatowemu Kołu Pszczelarzy w Mielcu.

Nagrody pocieszenia odebrały: Gminne Koło Pszczelarzy w Trzebownisku, Gminne Koła Pszczelarzy w Nowej Sarzynie, Koła Pszczelarzy w Jaśliskach, Koła Pszczelarzy w Bukowcu, Gminne Koło Pszczelarzy w Czudcu, Koła Pszczelarzy w Nowym Żmigrodzie, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Sędziszowie Małopolskim, Koła Pszczelarzy w Rymanowie, Powiatowe Koło Pszczelarzy w Stalowej Woli, Koło Pszczelarzy w Przeworsku, Koło Pszczelarzy Ziemi Łańcuckiej „Pasieka” oraz Koło Pszczelarzy w Ustrzykach Dolnych.

W swoim przemówieniu, członek zarządu Piotr Pilch zwrócił uwagę na współczesne problemy związane z występowaniem zagrożeń dla pszczół:

- W ostatnich latach mamy do czynienia z rosnącym zagrożeniem dla pszczół spowodowanym szeroko pojętą działalnością człowieka, zmniejszaniem się bazy pożytków pszczelich oraz szerzeniem się chorób dziesiątkujących pasieki. Ta trudna sytuacja skłoniła samorząd województwa do podjęcia działań w tym zakresie. Dlatego wraz z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie podjęliśmy rozmowy mające zdiagnozować główne problemy nękające podkarpackie pszczelarstwo i podjęliśmy próbę ich ograniczenia – powiedział Piotr Pilch.

Konferencja była również okazją do podsumowania 25-lecia działalności Wojewódzkiego Funduszu, którego dokonał prezes Adam Skiba. Była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom Funduszu nadanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczenia w imieniu prezydenta, wręczyła Lucyna Podhalicz, Wicewojewoda Podkarpacki. Marszałek Władysław Ortyl podziękował prezesowi Wojewódzkiego Funduszu za aktywną działalność na rzecz ochrony środowiska na Podkarpaciu, jednocześnie pogratulował jubileuszu 25-lecia i złożył życzenia pracownikom tej instytucji.

Tekst i fot. D. Kozik
Biuro Prasowe
Fot. D. Łyszczek
Kancelaria Zarządu