Otwórz/zamknij mapę strony

151217-mielec

- Starania o czyste powietrze muszą być wspólne. Nie działajmy w pojedynkę – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas sesji rady miasta Mielca. Zaprosił prezydenta Daniela Kozdębę do udziału w obradach małego „okrągłego stołu” dotyczącego zanieczyszczeń.

Wcześniej udział w spotkaniu, które zaplanowano na 23.grudnia w Urzędzie Marszałkowskim potwierdził starosta mielecki i przedstawiciel rady osiedla Mościska. Marszałek podkreślił, że jego wystąpienie na sesji nie jest wywołane pikietą sztabu AERIS czy porozumieniem Kronospanu z magistratem. Wcześniej problematykę tę przedstawiał na sesji rady powiatu, spotykał się też z radą osiedla Mościska.
Władysław Ortyl odniósł się jednak do treści porozumienia podpisanego we wtorek przez prezydenta Kozdębę i Kronospan, w którym firma zobowiązuje się do przeprowadzenia działań na rzecz ograniczenia wydobywających się z jej terenu zanieczyszczeń.

To nic nowego co deklaruje Kronospan. To w zdecydowanej większości zostało zawarte w zezwoleniu zintegrowanym, które wydaliśmy we wrześniu – skomentował. - Dla mnie najważniejszą kwestią jest mobilizacja firmy do wykonania tych inwestycji wcześniej niż deklaruje czyli na koniec 2017 roku, bo to jest najistotniejsze dla mieszkańców, przede wszystkim osiedla Mościska. Cieszę się, że powstają inicjatywy społeczne. To bardzo ważne, ale ich działania muszą mieć właściwe odniesienie do zapisów w tym przypadku zezwolenia zintegrowanego – dodał.


Marszałek podczas swojego wystąpienia nakreślił też główne problemy związane z ochroną środowiska w Mielcu i w powiecie. Przedstawił dokładny podział kompetencji między marszałkiem, starostą i prezydentem w zakresie ochrony środowiska. Zaznaczył, że przekazuje informacje o swoich działaniach w tej sprawie oraz mówi o kłopotach z czystością powietrza w Mielcu w reakcji na informacje, które – jak sugerował – niekoniecznie są prawdziwe, natomiast dotykają właśnie uprawnień marszałka. Władysław Ortyl odniósł się do komunikatu mieleckiego magistratu rozesłanego mediom po podpisaniu porozumienia z firmą Kronospan. Znalazła się tam nieprawdziwa informacja o tym, że marszałek z mocy ustawy kontroluje firmy takie jak np. Kronospan.

Bardzo proszę o sprostowanie tej informacji, ale nie traktuję błędu jako działania celowego – podkreślił.

 

 

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego