Otwórz/zamknij mapę strony

151209 baterieW Urzędzie Marszałkowskim podsumowano kolejną akcję edukacyjną na rzecz ochrony środowiska. Tym samym rozstrzygnięto konkurs dla dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytych baterii i akumulatorów. Celem odbywającej się od kilku lat akcji jest poszerzenie wiedzy i świadomości  społeczeństwa, a przede wszystkim dzieci o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą odpady w postaci zużytych baterii.

W tegorocznej kampanii edukacyjnej wzięło udział 500 placówek  oświatowych: 99 przedszkoli, 220 szkół podstawowych i 181 gimnazjów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dzieci biorących udział w konkursie udało się zebrać w sumie prawie 45 ton zużytych baterii i akumulatorów. Jest to rekordowa ilość, gdyż w 2013 r. zebrano 28 ton, a w 2014 r. 38 ton.

Przedstawiciele 10 szkół, które zebrały najwięcej baterii w przeliczeniu na jednego ucznia odebrali nagrody z rąk Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Marii Kurowskiej oraz dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Andrzeja Kuliga. Wicemarszałek przypomniała o zagrożeniach dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niosą zużyte baterie.

- Znajdują się w nich metale ciężkie: ołów, kadm i rtęć a także inne związki, które mogą być szkodliwe, jeśli dostaną się do organizmu ludzkiego. Wyrzucanie baterii do środowiska powoduje uwalnianie się z nich szkodliwych metali i kwasów. Jedna bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby lub zatruć 400 litrów wody. Jedynym sposobem, aby chronić środowisko i zdrowie ludzi jest prowadzenie selektywnej zbiórki baterii – mówiła.

Pogratulowała też dzieciom i młodzieży aktywności w prowadzeniu selektywnej zbiórki zużytych baterii a dyrekcji i gronu pedagogicznemu szczególnych osiągnięć w propagowaniu idei ekologicznych wśród młodego pokolenia, które przyczyniły się do uzyskania tak doskonałych rezultatów.

- Wszyscy, którzy przyjeżdżają z Polski, czy z Europy, czy też ze świata zachwycają się  Podkarpaciem, podkreślają, jak wyjątkowo piękna jest to kraina. Chciałabym, by to piękne Podkarpacie było też bardzo czystym Podkarpaciem,  a wy się do tego przyczyniacie, dbając o ochronę środowiska i za to bardzo Wam dziękuję - mówiła wicemarszałek.

Nagrodami dla szkół podstawowych oraz gimnazjów były stoły do gry „piłkarzyki”. Nagrodą dla przedszkoli był tor wyścigowy oraz zestaw klocków. Ponadto 5 najlepszych placówek otrzymało dodatkowe nagrody: zestaw piłek do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i piłki ręcznej, koniki na biegunach, tablice do nauki pisania.

 

Szkoły, które zebrały najwięcej baterii w przeliczeniu na 1 ucznia:

  1. Szkoła Podstawowa w Tarnowcu - 7,25 kg 
  2. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Bosko w Wysokiej - 5,35 kg
  3. Miejskie Przedszkole nr 10 w Jarosławiu Grupa „Słoneczka” - 5 kg
  4. Zespół Szkół w Głuchowie - 4,4 kg
  5. Przedszkole Gminne w Krzeszowie - 4,29 kg
  6. Publiczne Przedszkole w Woli Dalszej - 4,2 kg
  7. Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach - 4,04 kg
  8. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Ks. Prof. Alojzego Franciszka Nosala w Dębicy - 3,8 kg
  9. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 im. J.Korczaka w Przemyślu - 3,78 kg
  10. Szkoła Podstawowa nr 11 w Rzeszowie - 3,3 kg

 

Krystyna Kasprzyk
fot. Michał Mielniczuk
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego