Otwórz/zamknij mapę strony

Ma powierzchnię ponad 62 hektarów i rezerwę powodziową 3 mln metrów sześciennych – to suchy zbiornik przeciwpowodziowy „Kańczuga”, który dziś oficjalnie został oddany do użytkowania. Jego rolą jest zatrzymanie nadmiaru wód z rzeki Mleczki, która w przeszłości  podczas ulewnych deszczy była zagrożeniem dla mieszkańców Kańczugi oraz Przeworska.

Oficjalnego przekazania do użytkowania dokonał marszałek Władysław Ortyl. Gośćmi uroczystości byli także parlamentarzyści – senator Andrzej Matusiewicz oraz poseł Bogdan Rzońca, członek zarządu Lucjan Kuźniar, radni województwa Stanisław Bajda i Tomasz Bury oraz  lokalni samorządowcy.

Ten rok jest rokiem rekordowym, jeżeli chodzi o wielkość środków, jakie zostały zainwestowane w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w województwie podkarpackim. Przypomnę, że jest to kwota prawie 150 mln złotych. Dwanaście inwestycji zostanie zrealizowanych do końca tego roku. Źródłem finansowania jest Regionalny Program Operacyjny – stara perspektywa finansowa i Program Operacyjny Rozwój Obszarów Wiejskich. Wykorzystujemy także do tego środki z budżetu województwa i budżetu państwa, z tego montażu powstają te ważne inwestycje – podkreślał podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl. 

Zbiornik powstał na rzece Mleczka Kańczudzka na terenie Siedleczki w gminie Kańczuga oraz Manasterza w gminie Jawornik Polski. Jego zadaniem jest ochrona przed wodami podczas ewentualnej powodzi mieszkańców Przeworska oraz mniejszych miejscowości położonych na terenie gminy Kańczuga. Dzięki wywiezieniu ponad 1,5 miliona metrów sześciennych ziemi i powstaniu polderu blisko 1000 mieszkańców terenu, obejmującego aż 360 hektarów zostało lepiej zabezpieczonych przed ewentualną powodzią.  

Ten obiekt ma istotne znaczenie dla terenów zagrożonych powodzią, ale położonych poniżej czyli miasta i gminy Kańczuga oraz Przeworska, gdzie nastąpiłoby ewentualne spłaszczenie fali powodziowej. Do tej chwili mieszkańcy terenów nadbrzeżnych rzeki Mleczki byli zagrożeni w przypadku intensywnych opadów. W tej chwili zbiornik w takiej sytuacji zgromadzi nadmiar wody, zretencjonuje ją, zetnie szczyt fali powodziowej. I w tym krytycznym momencie ta woda zostanie zatrzymana, dzięki czemu w znacznym stopniu zostanie zredukowane zagrożenie powodzią w niżej położnym odcinku Mleczki - mówi Małgorzata Wajda, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Suchy zbiornik na Mleczce Kańczudzkiej to inwestycja Samorządu Województwa Podkarpackiego. Stworzenie go kosztowało ponad 36 mln złotych. Aż 26,6 mln złotych zostało dofinansowane  ze środków EFRR  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013.  W imieniu marszałka województwa inwestycję realizował Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. Wykonawcą robót była firma Inżynieria S.A.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Fot. Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Video: Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego