Otwórz/zamknij mapę strony

W gminie Zaleszany i Radomyśl nad Sanem w powiecie stalowowolskim oddane zostały nowe inwestycje przeciwpowodziowe. To ponad 12 km rozbudowanych i wzmocnionych wałów na Sanie, które ochronią mieszkańców gmin Zaleszany i Radomyśl nad Sanem. Zaś w Rzeczycy Długiej powstał zbiornik retencyjny. Inwestycje kosztowały blisko 39 mln zł. Część tej kwoty pochodziła z funduszy unijnych. W uroczystym oddaniu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

Na terenie gminy Radomyśl nad Sanem rozbudowano i zmodernizowano ok. 7 km obwałowań prawego brzegu Sanu. Inwestycja kosztowała ponad 23 mln złotych. Za prawie 13 mln złotych podobne prace dotyczące rozbudowy i zabezpieczenia przeciwfiltracyjnego przeprowadzono na lewym wale Sanu, znajdującym się na obszarze gminy Zaleszany na długości 5 kilometrów. W sumie prace modernizacyjne objęły ponad 12 kilometrów wałów na obu brzegach Sanu w gminach Zaleszany i Radomyśl nad Sanem.

Sytuacja zabezpieczenia przeciwpowodziowego w powiecie stalowowolskim jest dobra. Nie oznacza to jednak, że zakończyliśmy wszystkie działania w tym zakresie. Cieszy mnie, że ta inwestycja jest kompleksowa dla powiatu stalowowolskiego i nie ma tak zwanych słabych miejsc. Możemy zabezpieczyć pięć tysięcy mieszkańców, a także firmy działające na tym terenie - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Obecni na otwarciu wójtowie gmin - Zaleszany i Radomyśl nad Sanem również podkreślali, że nowe inwestycje zapewnią bezpieczeństwo kilku tysiącom mieszkańców tych terenów.

Oprócz wałów - w miejscowości Rzeczyca Długa (gmina Radomyśl n. Sanem) - oddany został także nowy zbiornik retencyjny o pojemności prawie 300 tys. metrów sześciennych. Koszt budowy to blisko 3 mln zł. Zbiornik w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia zasobów wód powierzchniowych.

Łączna wartość trzech inwestycji (dwóch wałów i zbiornika retencyjnego) zrealizowanych w latach 2014-2015 to blisko 39 mln zł – w tym dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 to - 22,3 mln zł.

Inwestycje zostały zrealizowane przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – jednostkę samorządu województwa. W uroczystym oddaniu wzięli udział samorządowcy i mieszkańcy gmin Zaleszany oraz Radomyśl nad Sanem, radni województwa podkarpackiego, a także dyrektor PZMiUW – Małgorzata Wajda.

To nie jedyne inwestycje zaplanowane na ten rok przez PZMiUW. W sumie w 2015 roku - na realizację 17 zadań inwestycyjnych oraz 1 zadania związanego z przygotowaniem dokumentacji – zaplanowano kwotę w wysokości 60,5 mln zł.

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie w II kwartale 2015 roku dokonał  odbioru robót na następujących zadaniach inwestycyjnych:

  • rozbudowa i przeciwfiltarcyjne zabezpieczenie obwałowań rzeki Nowy Breń, Wisłoki na łącznej długości ponad 4 km;
  • odbudowa potoku Lubcza na długości ok 4 km;

Ponadto w 2015 roku planowane są również odbiory końcowe na następujących zadaniach:

  • budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Kańczuga”;
  • rozbudowa i przeciwfiltracyjne zabezpieczenie obwałowań rzek: Trześniówka i Łęg;
  • budowa obwałowań rzeki Wisłoki;
  • zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszarów zalewowych położonych wzdłuż potoku Fugas;

Dzięki tym inwestycjom dodatkową ochronę zyskają powiaty: tarnobrzeski, stalowowolski, przeworski, mielecki oraz Miasto Brzozów.

Poniżej wypowiedzi z konferencji, która poprzedziła otwarcie przeciwpowodziowych inwestycji w gminie Zaleszany i Radomyśl nad Sanem.

 

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego