Otwórz/zamknij mapę strony

150430-dzienziemi„Bezpieczeństwo żywności i energia odnawialna, jako generator egzystencji" - na konferencję pod takim tytułem zaprosili wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Przeworsku. Konferencji towarzyszyła przypadającym na 29 kwietnia obchodom Światowego Dnia Ziemi.

Samorząd województwa reprezentował podczas konferencji Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar. W swoim wystąpieniu odniósł się do podkarpackiego rynku produktów spożywczych, pozyskiwanych tradycyjnymi metodami.

To właśnie w naszym regionie przed 20 laty powstały pierwsze w Polsce gospodarstwa ekologiczne, zapoczątkowując rozwój rolnictwa ekologicznego. Wytwarzanie regionalnych i tradycyjnych produktów spożywczych jest szansą na przetrwanie i rozwój małych gospodarstw rolnych, aktywizację zawodową rolników w swoich gospodarstwach, które równocześnie mogą stać się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla turystów, gdzie będą oferowane produkty o wysokich parametrach jakościowych, uzyskiwane w sposób ekologiczny – mówił podczas konferencji marszałek Lucjan Kuźniar.

Odniósł się on również do niekorzystnej sytuacji elektroenergetycznej województwa oraz wskazał na potrzebę wspierania rozwoju nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w branży energetycznej. Podkreślił, iż teren Podkarpacia bogaty jest w zasoby odnawialnych źródeł energii, co jest potencjałem zarówno dla energetyki wodnej, wiatrowej, słonecznej, jak również geotermalnej. Bogactwo zasobów oraz sprzyjające warunki sprawiają, że – jak podkreślał członek zarządu - samorząd widzi w energetyce odnawialnej jedną z szans rozwoju regionu.

Samorząd Województwa Podkarpackiego był inicjatorem opracowania „Wojewódzkiego Program Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii dla Województwa Podkarpackiego". Program jest zgodny z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej, do roku 2020, w której planowane jest wsparcie i promowanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej.

W ramach prac nad rozwojem i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na terenie województwa zaproszono do współpracy przedsiębiorstwa, wyższe uczelnie i władze samorządowe, a także instytucje, m.in. Podkarpacką Agencję Energetyczną oraz Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej.

Na zakończenie swojego wystąpienia wicemarszałek wskazał, że konieczność zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii z poszanowaniem środowiska naturalnego, co zwiększy nie tylko bezpieczeństwo i niezależność energetyczną naszego regionu, ale będzie miało także wpływ na obniżenie cen energii cieplnej oraz poprawę jakości powietrza w regionie.

Paweł Tworek
Foto Paweł Tworek
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego