Otwórz/zamknij mapę strony

150304 - ozeSamorządowcy z podkarpacia zjechali do Rzeszowa by wziąć udział w dyskusji nt. planowania energetycznego. Okazją do spotkania stała się przyjęta w lutym ustawa o odnawialnych źródłach energii. Debatę otworzył Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Lucjan Kuźniar przypomniał, że polityka na rzecz racjonalizacji zużycia energii przynosi znaczące oszczędności, a tym samym przyczynia się do poprawy sytuacji ekonomicznej mieszkańców, jak również ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dodał także, że coraz liczniej podejmowane są działania inwestycyjne zmierzające do poprawy efektywności energetycznej oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Członek zarządu podkreślił, że okoliczność organizacji konferencji podyktowana była w głównej mierze faktem, że Sejm RP przyjął w lutym br. ustawę o odnawialnych źródłach energii, która wprowadzi zasadnicze zmiany w systemie wsparcia energii wytwarzanej z OZE. Szczegóły dokumentu przybliżył Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki.

W dalszej części konferencji omówione zostały zadania wynikające z Ustawy Prawo energetyczne. Opisem ustawy zajął się Grzegorz Łaba z Południowo – Wschodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Krakowie. Rzeczona ustawa nakłada na samorządy szereg obowiązków, jednym z nich jest sporządzenie „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe”, którego praktyczne wymagania przedstawił Jarosław Zięba, z firmy Energoba Doradztwo Energetyczne w Jaworznie.

Konferencję zamknął dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig przypominając założenia „Wojewódzkiego Programu Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii dla Województwa Podkarpackiego”, jednocześnie podkreślając jego rangę. Za obsługę merytoryczną konferencji odpowiedzialna była Podkarpacka Agencja Energetyczna Sp. z o.o. w Rzeszowie, która pełni rolę podmiotu kreującego politykę Samorządu Województwa w obszarze energetyki odnawialnej.

 

Agnieszka Wiater

Departament Rolnictwa,

Geodezji i Gospodarki Mieniem
fot. Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego