Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Trzech mężczyzn na podium

 


Niemiec Phil Bauhaus z ekipy Bahrain Victorious finiszował najszybciej na mecie V etapu Tour de Polgne. Finisz ulokowano niemal na wprost siedziby urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie. 

 

Był to V etap tegorocznego Tour de Pologne i zarazem ostatni w granicach województwa podkarpackiego. Kolarze mieli dziś do przejechania 178-kilometrową trasę z Łańcuta do Rzeszowa. Bauhaus na mecie wyprzedził Francuza Arnauda Demare’a (Groupama-FDJ) oraz swojego rodaka Nikiasa Arndta (Team DSM). Najlepszy z Polaków, Patryk Stosz, zajął dziesiąte miejsce. Żółtą koszulkę lidera zachował Kolumbijczyk Sergio Higuita z drużyny Bora-hansgrohe.

 

Zwycięzcom gratulowali dziś marszałek województwa Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

 

Wideo dostępne częściowo: 

Wstęp i deskrypcja filmu „79. Tour de Pologne na Podkarpaciu / Etap piąty – Łańcut - Rzeszów" dostępe do pobrania w formacie txt na dole artykułu.

 

Przebieg zmagań był niezwykle ciekawy, nie brakowało akcji zaczepnych i ucieczek. Bardzo szybko uciekła ósemka kolarzy, a w niej dwójka Polaków Mateusz Grabis i pochodzący z Rzeszowa Jakub Murias. Uciekająca grupka między sobą rozstrzygała premie górskie i lotne finisze w Dynowie oraz w Rzeszowie. W końcowej fazie na atak zdecydowała się dwójka Sean Quinn, Mads Wurtz Schmidt i mimo współpracy została wchłonięta na pętli w Rzeszowie, na niecałe 3 km przed metą. Rywalizację o etapowe zwycięstwo skomplikowała kraksa na ostatnim kilometrze, w której uczestniczyło kilkunastu kolarzy.

 

Bardzo aktywny był dziś pochodzący z Rzeszowa Jakub Murias, który wygrał jedną z premii. Kolarz występujący w barwach reprezentacji Polski zaczynał swoją przygodę z kolarstwem w Rzeszowie pod okiem trenera Eugeniusza Korbeckiego. - 11 lat temu wystartowałem w Mini Wyścigu Tour de Pologne w Rzeszowie. Zająłem drugie miejsce i krótko po tym trafiłem do Resovii, pod opiekę trenera Korbeckiego. Start w Tour de Pologne był moim marzeniem, a do tego jeszcze rywalizować w Rzeszowie to wspaniała sprawa – mówił Murias w wywiadzie dla Nowin.

 

Emocji dziś nie brakowało, podobnie jak na każdym podkarpackim etapie. Gratulujemy zawodnikom za walkę i dziękujemy panu Czesławowi, że wybrał Podkarpacie jako miejsce tych zmagań. Dziękujemy całemu zespołowi Lang Team za świetną organizację. Cieszymy się, że piękne Podkarpacie i piękny Rzeszów może być pokazany w najpiękniejszej krasie. Kibice na całym świecie dzięki transmisjom telewizyjnym, aż w kilku stacjach mogli podziwiać walory turystyczne naszego regionu. To była bardzo dobra promocja. Na przyszły rok organizatorzy mają nieco inne plany, ale liczymy, że impreza szybko do nas wróci – powiedział na mecie marszałek Władysław Ortyl.

 

Na trasie wszystkich podkarpackich odcinków nie brakowało kibiców. W okolicach mety organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, m.in. można było zwiedzić mobilne muzeum sportu i zobaczyć medal olimpijski Anity Włodarczyk.

 

Marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch zostali obdarowani pamiątkowymi statuetkami w ramach podziękowań za współpracę przy organizacji tegorocznego touru. Województwo Podkarpackiego było partnerem organizacyjnym tegorocznej edycji Tour de Pologne.

 

Peleton przenosi się teraz do Małopolski. W środę kolarze rywalizować będą w jeździe indywidualnej na czas na liczącej prawie 12 km trasie pod górę z Szaflar do stacji narciarskiej na Wierchu Rusińskim koło Bukowiny Tatrzańskiej.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Fabecook | 79. Tour de Pologne 2022 / Etap 5 – Łańcut – Rzeszów

Do pobrania: Wstęp i deskrypcja filmu „79. Tour de Pologne na Podkarpaciu / Etap piąty – Łańcut - Rzeszów" (plik txt, rozmiar 4 kb)

Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP