Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi na stadionie

 


 

Minister sportu – Kamil Bortniczuk przekazał w Rzeszowie, na stadionie CWKS Resovia, dobre informacje o rządowym wsparciu na realizację budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Resort sportu przeznaczył na to zadanie 60 mln złotych. W ramach montażu finansowego - inwestycję realizowaną przez władze Rzeszowa - współfinansuje także samorząd województwa. Piłkarsko-lekkoatletyczny stadion ma być gotowy w 2025 roku.

 

Dobre informacje zostały przekazane na wspólnej konferencji prasowej z udziałem ministra sportu. Samorząd województwa reprezentował podczas wydarzenia marszałek Władysław Ortyl. Obecni byli także m.in.: europoseł Tomasz Poręba, poseł Krzysztof Sobolewski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także przedstawiciele władz Rzeszowa z prezydentem Konradem Fijołkiem.

 

Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, mówiąc o przekazaniu 60 mln złotych na to zadanie, powiedział, że młodzi mieszkańcy Podkarpacia zasługują na taki obiekt, na to, aby mogli rozwijać swoje pasje w jak najlepszych warunkach:

 

 Dzisiaj zamykamy montaż finansowy a rozpoczynamy etap realizacji. Za chwilę ogłoszenie przetargu. Mam nadzieję, że możliwie jak najszybciej nastąpi wbicie pierwszej łopaty, a za kilkanaście miesięcy otwarcie nowego, pięknego obiektu, który będzie cieszył mieszkańców, który będzie dawał dobre warunki do tego, żeby kibicować, ale przede wszystkim uprawiać sport – powiedział minister.

 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał z kolei, że bycie innowacyjną stolicą w innowacyjnym regionie, zobowiązuje do wytężonych działań i inwestycji:

 

 Ta decyzja i ten montaż finansowy przybliża nas do realizacji tych haseł, którymi jako dwa samorządy się posługujemy, promując nasze województwo i naszą stolicę regionu. Montaż finansowy to jest rzecz, którą kocha nie tylko marszałek, ale także wszystkie samorządy. A jeżeli to jest jeszcze montaż ze stroną rządową, to tym bardziej nas to cieszy. Cieszę się bardzo, że ta biała plama czyli brak infrastruktury sportowej, lekkoatletycznej w województwie podkarpackim, zostanie wreszcie zmazana – powiedział marszałek Ortyl.

 

Dzisiaj jest radosny moment. Dzięki szybkiej decyzji pana ministra mamy umowę na dofinansowanie tej inwestycji ze strony ministerstwa sportu. Umowę, która finalizuje, ale też i rozpoczyna montaż finansowy tego przedsięwzięcia. To jest klucz do realizacji tego zadania – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek rozpoczynając konferencję.

 

 

Prezydent Rzeszowa dziękował marszałkowi, że samorząd województwa dołączył się do tego montażu finansowego i dzięki temu ta inwestycja - o charakterze regionalnym – może się rozpocząć.

 

Europoseł Tomasz Poręba, dziękując ministrowi za szybkie działanie, mówił, że jesteśmy świadkami wydarzenia niezwykle ważnego, być może nawet historycznego:

 

Mamy stworzony i zaakceptowany montaż finansowy na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki i stadionu Resovii. Ale jest też druga wiadomość dobra, że ogłaszamy  przetarg w trybie optymalizuj i buduj, który pozwoli na to, żebyśmy jak najszybciej tę inwestycję rozpoczęli – mówił europoseł Tomasz Poręba, dodając, że wierzy, iż nic już tej inwestycji nie powstrzyma.

 

Poseł Krzysztof Sobolewski podkreślał, że przy takich inwestycjach bardzo ważna jest współpraca między rządem a samorządem:

 

 Dzisiaj udało się i czekamy na to, że spotkamy się w takim samym gronie na otwarciu – powiedział poseł Sobolewski.

 

Wojewoda Ewa Leniart mówiła, że bardzo ją cieszy ta decyzja ministerstwa:

 

Jest to autentyczny dokument, który otwiera drogę do realizacji tego obiektu, kolejnego z dofinansowaniem rządu RP w mieście Rzeszowie, po basenie oraz po centrum lekkoatletycznym wybudowanym przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki ma powstać na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. Urząd Miasta Rzeszowa, jak zadeklarował prezydent Fijołek, chce otworzyć stadion na 120-lecie klubu, czyli w 2025 roku. PCLA ma być nowoczesnym obiektem lekkoatletycznym, ale mają być na nim prowadzone- zgodnie z zapowiedziami władz miasta – rozgrywki piłkarskie.

 

Galeria zdjęć:

 

Więcej zdjęć na: https://bit.ly/3vpYhcP

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Monika Konopka
Autor Wideo: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP