180630 morawieckiDziś symbolicznie inicjuję nasze prace, które wkrótce doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność. To jest uwłaszczenie Polaków na ich mieszkaniach, tak , aby rzeczywiście mogli oni w pełni poczuć się „we własnym domu” – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Rzeszowie premier RP Mateusz Morawiecki.

W sobotę, 30 czerwca premier Mateusz Morawiecki gościł na Podkarpaciu – w Rzeszowie, Nowej Sarzynie i Brzózie Królewskiej. W każdym z miejsc premier spotkał się z mieszkańcami lokalnych społeczności.

Wizyta w Rzeszowie rozpoczęła się od krótkiej rozmowy z mieszkańcami Osiedla Pułaskiego i konferencji prasowej poświęconej nowej ustawie, która prawo wieczystego użytkowania przekształcić ma w prawo własności gruntu.

- Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln Polaków tworzymy zupełnie nowe możliwości. Do tej pory samorządy miały dużą swobodę w określaniu wysokości opłat, czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania, które zrywają z reliktem z 1961 roku, z czasów PRL. My to zmieniamy. Do tej pory ogromnym kłopotem było przekształcenie użytkowania wieczystego na własność, bo jeden lokator mógł zablokować taką zamianę – mówił premier Mateusz Morawiecki. - Właśnie otwieramy możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, w taki sposób, aby nie trzeba było płacić przez najbliższe kilkadziesiąt lat opłaty dla samorządu. Na gruntach skarbu państwa proponujemy bonifikaty od opłaty zamiany prawa własności nawet do wysokości 60 procent. Zachęcamy też samorządy do takich bonifikat. Tak, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej skorzystać z nowego praca.

Po konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz wojewodą Ewą Leniart złożył kwiaty pod pomnikiem Premiera RP i naczelnego wodza Wojsk Polskich gen. Władysława Sikorskiego.

Przed siedzibą urzędu marszałkowskiego szef rządu oddał cześć ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, przy monumencie upamiętniającym wybitnych Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Następnie w sali audytoryjnej urzędu marszałkowskiego premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Rzeszowa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rządu RP, parlamentarzyści, władze województwa, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych.

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki mówił o zasadniczym dla Polski i Polaków przesłaniu bezpieczeństwa w trzech obszarach:

- Bezpieczeństwa rodzin w wymiarze egzystencjalnym, społecznym i finansowym, - bezpieczeństwa miast i wsi w kontekście polityki wobec uchodźców oraz – bezpieczeństwa zewnętrznego, które polega na dbaniu o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej oraz obudowywaniu poczucia dumy narodowej, także poprzez politykę historyczną, która oddaje część i honor przodkom oraz ich dokonaniom – mówił w swym przemówieniu premier Mateusz Morawiecki.  

- Odbudowujemy honor, cześć i pamięć o bohaterstwie naszych przodków, ojców i dziadków. Nie ma naszej zgody na kłamstwo historyczne. Ta niezgoda to obrona naszych przodków, których czyny są świadectwem naszego człowieczeństwa – podkreślał w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki.

Mówiąc o dziedzictwie poprzednich pokoleń premier Morawiecki nawiązywał do dokonań Centralnego Okręgu Przemysłowego, do bohaterskich postaw między innymi płk. Łukasza Cieplińskiego, Józefa i Wiktorii Ulmów, do spuścizny NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, którzy w Rzeszowie z komunistycznym rządem przed laty pospisywali porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie. Mówił także o przyświecających mu ideałach.

- My chcemy Polskę rozwijać, czasy „zwijania się” Polski minęły. Symboliczne dla naszego działania było przejęcie władzy na Podkarpaciu przez marszałka Władysława Ortyla w maju 2013 roku. To był symboliczny wymiar działań, których celem jest odbudowanie w sercach Polaków poczucia dumy, odzyskanie godności i odbudowanie wielkości, której symbolem jest Centralny Okręg Przemysłowy – podkreślał w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki.

Tu na Rzeszowszczyźnie będziemy odbudowywać przemysł obronny, będziemy odbudowywać tradycje COP-u, bo kwestia bezpieczeństwa jest sprawa fundamentalną – deklarował w Rzeszowie premier Morawiecki.

Po południu premier Mateusz Morawiecki gościł w Klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku, spotkał się także z mieszkańcami Nowej Sarzyny oraz wziął udział w Pikniku Rodzinnym w Brzozie Królewskiej.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP