Marszałek Władysław Ortyl był dziś gościem rady gmina Dębica. Samorządowcy chcieli porozmawiać o kilku nurtujacych problemach gminy. W sesji wzięli też udział radni województwa Czesław Łączak i Stefan Bieszczad, a także starosta debicki Andrzej Reguła. 
Radni pytali o możliwość finansowania odbudowy uzdrowiska w Latoszynie. Marszałek podkreślił ze zgodnie z Umową Partnerstwa negocjowaną przez polski rząd z Komisją Europejską nie jest mozliwe wsparcie budowy nowych budynków w ramach RPO. Wskazał jednak kilka innych możliwości wykorzystania funduszy europejskich przy inwestycjach towarzyszących budowie uzdrowiska. Podkreślił,  że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podtrzymuje w tej kwestii swoje stanowisko co potwierdzają odpowiedzi na interpelacje poselskie zarowno posłów Kazimierza Moskala, Jana Warzechy jaki i Krystyny Skowrońskiej.
Radni pytają także o tereny inwestycyjne gminy, które trzeba uzbroić aby mogli tam sprowadzać się przedsiębiorcy.  Przeszkodą w dofinansowaniu jest fakt, ze gmina nie jest właścicielem dużej części gruntów. Marszałek wskazał możliwe ścieżki proceduralne w tej kwestii. Zadeklarował pomoc w ramach swoich kompetencji. Wiele czasu poświęcono też w kwestii zjazdów z autostrady. Marszałek powtórzył deklaracje o współpracy w tym aspekcie ze starostwem debickim. Większe możliwości wsparcia są przy tzw. zjeździe wschodnim, który prowadzi do drogi wojewódzkiej. 
Radni dziekowali za umieszczenie budowy sali sportowej przy szkole w Głobikowej, która pierwotnie była umieszczona na liscie rezerwowej. Skromnym bukietem kwiatów za te decyzję dziekowali też uczniowie szkoły.
Jeśli są możliwości i oszczędności taka jest praktyka, że możemy wesprzeć więcej insestycji niż wcześniej planowaliśmy. Z taką sytuację mamy do czynienia co roku stad też niezrozumiałe dla mnie było to zniecierpliwienie. Tak jak się spodziewałem finał tej sprawy był dla szkoły w Głobikowej pomyślny - podsumował marszałek Władysław Ortyl. 
Radni pytali także o dodatkowe inwestycje m.in chodniki i przebudowę skrzyżowania w Pustyni.
 
Tomasz Leyko
Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego