Wręczenie odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, decyzja o zmianach w budżecie województwa, zgoda na podniesienie kapitału spółki Port Lotniczy Rzeszów – sp. z o.o. oraz informacja o stanie realizacji projektu tras rowerowych na terenie regionu – o tym i innych kwestiach dyskutowali radni podczas dziesiątej sesji sejmiku województwa, 29 czerwca 2015 roku.  

Zanim jednak radni rozpoczęli obrady, mieli okazję podziwiać tancerzy i muzyków Zespołu Pieśni i Tańca z Macedonii. Ich pobyt na Podkarpaciu wiąże się z udziałem w XI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Dzieci Gór i  Dolin” w Niebocku, w gminie Dydnia, którego organizację współfinansował marszałek województwa.

Sama sesja rozpoczęła się od uroczystego przekazania odznaki Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego dla pochodzącego z Rakszawy Stefana Piotra Mierzwy, ekonomisty i publicysty, działacza polonijnego, który przez 90 laty założył w Nowym Jorku Fundację Kościuszkowską. Od tamtej pory wspiera ona naukowców i artystów oraz popularyzuje w Stanach Zjednoczonych polską historię i kulturę. Odznakę z rąk marszałka Władysława Ortyla i przewodniczącego sejmiku Bogdana Romaniuka odebrał prezes Fundacji Kościuszkowskiej profesor John Micgiel.

On razem z Amerykanami stworzył Fundację Kościuszkowską w 1925 roku i zaczął przy pomocy hojnych Amerykanów sprowadzać naukowców z Polski. To jest misja fundacji, którą cały czas wykonujemy. My w tym roku przeznaczyliśmy ponad 550 tysięcy dolarów na stypendia dla naukowców z Polski. Myślę, że w krótkim czasie różne programy, które mamy zostaną rozbudowane. Niekoniecznie tylko na Podkarpaciu, dążymy do tego, aby na terenie Polski nasza filia Fundacja Kościuszkowska Polska zaczęła otrzymywać granty od korporacji, które znają nasze cele i co można - za czasami niewielkie pieniądze - zrobić, szczególnie w takim miejscu jak Polska Wschodnia – podkreśla prezes fundacji, profesor John Micgiel.

 

W czasie obrad dużo czasu radni poświecili dyskusji na temat zmian w budżecie oraz dróg wojewódzkich. Wiele zapytań dotyczyło przyszłego połączenia drogi lotniskowej (drogi wojewódzkiej 869) z droga krajową nr 19 i ekspresową S19.  

 

Przeanalizowaliśmy dwie koncepcje, które powinny być przygotowane. One sprowadzają się do tego, że albo będzie estakada, albo będzie rondo turbinowe o bardzo dużej przepustowości. Przeanalizowaliśmy to jeżeli chodzi o ruch, o finanse, oddziaływanie społeczne i instytucjonalne. Stwierdziliśmy, że lepszym rozwiązaniem  jest rondo turbinowe w tym miejscu. Taką decyzję podjął zarząd i tę decyzją zaakceptował sejmik – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

 

Jednogłośnie radni zdecydowali o utworzeniu Podkarpackich Centrów Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu, Jaśle, Łańcucie, Stalowej Woli i Sanoku.  Szkoły powstają na bazie istniejących do tej pory centrów kształcenia i mają uzupełnić ofertę kształcenia i zdobywania dodatkowych kwalifikacji dla młodzieży i dorosłych. Radni zgodzili się także na podniesienie kapitału spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka o 6 mln złotych, co ma być wkładem własnym do dwóch projektów współfinansowanych z RPO WP  2007-2013.

Realizujemy bardzo ważne projekty inwestycyjne, związane z poprawą bezpieczeństwa na lotnisku, remontujemy pasy, dokonujemy różnego rodzaju inwestycji. Kończąca się perspektywa unijna jest ostatnim okresem, kiedy lotniska mogą z nich korzystać. Stąd nasza decyzja, aby te inwestycje wesprzeć -  podkreśla marszałek Ortyl.

 

Wartość tych dwóch inwestycji na podrzeszowskim lotnisku wynosi netto ponad 80 mln złotych, a służyć będą one zwiększeniu bezpieczeństwa startów i lądowań samolotów.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP