Jak pracuje Urząd Marszałkowski, czym zajmuje się Kancelaria Ogólna, na te i inne pytania, odpowiedzi szukali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sędziszowie Małopolskim. W dniu samorządowca czyli 27 maja wraz z opiekunami i burmistrzem miasta Bogusławem Kmieciem odwiedzili Urząd Marszałkowski.

W sali audytoryjnej z dziećmi spotkała się wicemarszałek województwa Maria Kurowska. Kontakt z trzecioklasistami nawiązała bez trudu, bo przez ponad dwadzieścia lat pracowała w jako nauczyciel. Przywołała m.in. postać patrona szkoły czyli św. Jana Pawła II, który był też patronem Szkoły Podstawowej w Lipnicy Dolnej, gdzie była dyrektorem. Przybliżyła także najważniejsze aspekty pracy samorządowca.

- Na miejscach, które zajmujecie zasiadają na sesjach sejmiku radni wybrani w wyborach, ostatnie odbyły się jesienią ubiegłego roku, i tutaj podejmują ważne decyzje, radzą - jak mówiliście, w ważnych sprawach dla naszego województwa, miast, gmin, dla nas wszystkich. Cieszę się, że znacie nazwisko pana marszałka Władysława Ortyla, a przede wszystkim, ze wśród was są tacy, którzy chcieliby w przyszłości być radnymi gminy, miasta, powiatu, a nawet województwa - mówiła wicemarszałek.

Nawiązując do tych pragnień wicemarszałek przywołała postać Kamila Stocha, który marzył o złotym medalu olimpijskim, będąc jeszcze dzieckiem. – Trzeba mieć marzenia, zdobywać wiedzę, dobrze się uczyć, a później pracować, by marzenia się spełniły – dodała.

Goście otrzymali od wicemarszałek Kurowskiej okolicznościowe upominki. Ale to był dopiero początek atrakcji, które przygotował Paweł Rak, koordynator Sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich w województwie podkarpackim. Dzieci obejrzały film promujący województwo podkarpackie, zapoznały się z pracą kancelarii ogólnej, gdzie poznały zasady obiegu dokumentów i na pamiątkę otrzymały okolicznościowe stemple. Odwiedziły sekretarza urzędu, poznały tajniki przygotowania materiałów filmowych w biurze prasowym, odwiedziły Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich. Wizytę pełną wrażeń zakończył konkurs rysunkowy z nagrodami rzeczowymi i słodyczami. Na zakończenie mali goście, być może przyszli samorządowcy, otrzymali pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu.

 

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu UMWP