Ślubowanie nowej radnej województwa, podjecie uchwały intencyjnej o podpisaniu w przyszłości porozumienia ze słowackimi i węgierskim regionem na rzecz budowy korytarza Via Carpathia, decyzja o pomocy dla ciężko doświadczonych przez los dzieci z Daliowej oraz dyskusja o raporcie z realizacji strategii rozwoju województwa – Podkarpacie 2020 – tak w skrócie przedstawić można przebieg piątej sesji sejmiku V kadencji, która odbyła się 23 lutego 2015 roku.

Jednym z pierwszych punktów debaty było ślubowanie nowej radnej województwa podkarpackiego - Joanny Bril, która na fotelu radnego zastąpiła Kazimierza Śnieżka, po jego rezygnacji i wygaszeniu mandatu. Oboje kandydowali z okręgu wyborczego nr 5. 

Doktor nauk technicznych Joanna Bril pochodzi z Jedlicza, a jest wykładowcą i prodziekanem  Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. 

Tym, czym będę się chciała zajmować jest to, aby ta nowa perspektywa 2014-2020 dała mi możliwość, pozyskania jak największej  ilości środków dla młodych ludzi, dla studentów. Wiem, jak oni się borykają, kończą studia i wyjeżdżają, mamy zdolnych studentów i szkoda mi, że oni wyjeżdżają - powiedziała dziennikarzom tuż po złożeniu ślubowania nowa radna województwa.

Radni województwa zdecydowali o podjęciu pierwszego kroku na drodze do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Podkarpaciem, dwoma regionami na Słowacji – Krajem Koszyckim i Krajem Preszowskim oraz Komitatem Borsod-Abauj-Zemplen na Węgrzech. Współpraca ta ma dotyczyć wspólnych działań na rzecz budowy korytarza transportowego Via Carpathia.

Tamte dwa regiony słowackie i jeden węgierski zawarły porozumienie, które tworzy Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, czyli instytucję, która ma zarządzać i która może lobbować na rzecz tego odcinka. My na razie do tego ugrupowania nie przystępujemy. Przystępujemy za to do wspólnych działań promocyjnych i informacyjnych, które by przybliżyły wpisanie Via Carpathia do europejskiej sieci TENT – mówił o idei porozumienia ze Słowakami i Węgrami marszałek Władysław Ortyl.    

Radni województwa podkarpackiego jednogłośnie podjęli decyzje o zatwierdzeniu 50 tysięcy złotych jako pomocy finansowej z budżetu województwa dla gminy Jaśliska. Pieniądze te będą wykorzystane na odbudowę lub remont domu rodzinnego dzieci z Daliowej, które zostały osierocone w pożarze 31 stycznia tego roku. Sejmik zdecydował także o likwidacji Nauczycielskich Kolegów Języków Obcych w Przemyślu, Dębicy, Leżajsku, Nisku, Ropczycach i Rzeszowie.

Radni – jak co sesję - zapoznali się także z przygotowaną przez zarząd informacją na temat stanu budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce, ścieżek rowerowych oraz sieci szerokopasmowej w regionie.

W przypadku internetu szerokopasmowego i sieci światłowodowej zaczyna postępować dosyć dynamicznie wykonawca. Chcę przypomnieć, że było bardzo mało dni tej zimy, które uniemożliwiłyby przez niską temperaturę prace przy tym projekcie. Dziś mamy ponad 600 km wykonanych, 1500 km zaprojektowanych oraz ponad 1000 km przekazanych placów budowy. Tak, że wykonawca może realizować projekt. Wzrosła ilość ekip. Ta dynamika jest dosyć duża – podkreśla marszałek Władysław Ortyl. 

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Daniel Kozik   
Wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP