Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna w garniturze odbiera nagrodę od kobiety.

 


 Autor tekstu: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 Zdjęcia: Serwis Samorządowy PAP

 

W Warszawie, odbyła się piąta edycja konkursu "Innowacyjny Samorząd", organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Wydarzenie, które zgromadziło czołowych przedstawicieli samorządów, ekspertów oraz naukowców, było okazją do dyskusji na temat najnowszych trendów i wyzwań w dziedzinie innowacji samorządowych. Kulminacyjnym punktem programu była uroczysta gala, podczas której Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, odebrał jedną z głównych nagród.

 

Uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie "Innowacyjny Samorząd" była zwieńczeniem całodniowych dyskusji i debat, poświęconych tematyce innowacyjności w polskich samorządach. W jej trakcie wręczono nagrody dla samorządowych wspólnot. Jednym z laureatów zostało województwo podkarpackie, w imieniu którego nagrodę odebrał  Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

 

Podkarpackie nagrodzone zostało za projekt pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”. Celem projektu był zakup 10 pojazdów kolejowych (8 szt. elektrycznych zespołów trakcyjnych i 2 szt. pojazdów z napędem spalinowym), a także zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnej oraz dobrze wyposażonej hali serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej do obsługi pojazdów kolejowych, których właścicielem jest Województwo Podkarpackie, a której w tej części Polski do tej pory nie było.

 

To duża i ważna inwestycja, która służyć będzie wielu mieszkańcom regionu przez długie lata. Należy wspomnieć również o tych wszystkich samorządach, które wzdłuż PKA funkcjonują, remontują dworce, parkingi, podjazdy. Mamy do czynienia, z dużą aktywnością, systematycznym działaniem i cieszymy się bardzo, że ten duży efekt ma miejsce. To prawie miliardowy projekt, który w historii samorządu województwa nie był jeszcze realizowany. To oczywiście było duże wyzwanie i długa historia wiąże się z jego realizacją – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego PAP, w którym wyłaniane i nagradzane są  najbardziej innowacyjne samorządy. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Piąta edycja konkursu "Innowacyjny Samorząd" po raz kolejny pokazała, jak ważna jest rola innowacji w rozwoju samorządów. Wydarzenie zgromadziło wielu ekspertów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą, inspirując do wprowadzania nowatorskich projektów. Plebiscyt ten jest dowodem na to, że polskie samorządy są w stanie skutecznie wdrażać innowacyjne rozwiązania, przynoszące korzyści zarówno lokalnym społecznościom, jak i całemu krajowi.

 

Przedmiotem konkursu "Innowacyjny Samorząd" są nadsyłane przez samorządy opisy zrealizowanych projektów, a głównymi kryteriami oceny – nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Innowacje mogą mieć charakter innowacji technologicznych, procesowych, społecznych, publicznych (komunalnych), dotyczących instrumentów i usług wsparcia itp.

 

Laureatami w poszczególnych kategoriach tym roku zostali:

Województwa

I miejsce
Województwo Zachodniopomorskie – „Matematycznie zakręceni”

II miejsce 
Województwo Małopolskie – „Małopolska Sieć Sukcesorów”

III miejsce
Województwo Podkarpackie – „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”

 

Powiaty

I miejsce
Powiat Pilski – „Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży – nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych”

II miejsce
Powiat Malborski – „Malborskie Centrum Wsparcia Młodych”

III miejsce
Powiat Pilski – „Powiatowe Centrum Edukacji w Pile liderem innowacyjnego i dostępnego szkolnictwa zawodowego w Polsce”

Wyróżnienia: Powiat Białostocki – „Profesjonalne kształcenie zawodowe w Łapach”; Powiat Sokólski – „Utworzenie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Powiecie Sokólskim”; Powiat Zgierski – „Hala sportowa przy Zespole Licealno-Sportowym w Aleksandrowie Łódzkim”; Powiat Kazimierski – „Przekształcenie Kazimierzy Wielkiej w uzdrowisko”.

 

Gminy wiejskie

I miejsce
Brzozie – „Kultura hybrydowa 3.0 - stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu”

II miejsce
Rząśnik – „Przebudowa leśnych naturalnych ścieżek na leśną ścieżkę rowerową typu singletrack w gminie Rząśnik o długości 8740 mb”

III miejsce
Klembów – „Bezpieczna Gmina Klembów”

Wyróżnienia: Szydłowo – „Enklawa miododajna w Zawadzie (Gmina Szydłowo) – wspólna przestrzeń mieszkańców i owadów zapylających”; Czerwonak – „Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach – innowacyjny obiekt, który łączy dwa brzegi rzeki Warty, trzy samorządy i ludzi”; Czarny Bór – „Działania proekologiczne Gminy Czarny Bór na rzecz ochrony środowiska i zmian klimatycznych”; Stare Babice – „Centrum Opiekuńczo - Mieszkalne dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w Starych Babicach”; Redzikowo – „Usługi społeczne w Gminie Redzikowo jako wynik przekształcenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych Gminy Redzikowo”; Udanin – „Budowa Centrum Usług Społeczno-Zdrowotnych w Piekarach”; Bieliny – „Świętokrzyska Zagrody Kultury - miejsce upowszechniania dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich”; Szemud – „Centrum Samorządowe Szemud”.

 

Gminy miejsko-wiejskie

I miejsce
Lądek-Zdrój – „Samowystarczalność energetyczna na przykładzie gminnej spółdzielni energetycznej w Lądku-Zdroju”

II miejsce
Piaseczno – „Piaseczno – pierwsza gmina z e-doręczeniami”

III miejsce
Koszyce – „Cyfryzacja i e-usługi na sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Gminie Koszyce”

Wyróżnienia: Pleszew – „Kompaktowe M czyli mieszkania dla każdego”; Mosina – „Fortask - skuteczne i nowoczesne narzędzie do zarządzania zespołem i zadaniami w Urzędzie Miejskim w Mosinie”; Pleszew - „Edukacja przyszłości – nauka samodzielności”; Jarocin – „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”; Murowana Goślina – „Wdrożenie aplikacji mMieszkaniec w Gminie Murowana Goślina”; „Karczew – „E-usługi dla e-kultury w Gminach Karczew i Wiązowna”; Sianów – „Sianowskie Centrum Wiedzy”; Skoki – „Samoobsługowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skokach”

 

Gminy miejskie

I miejsce
Zduńska Wola – „Powszechna nauka programowania w Zduńskiej Woli”

II miejsce
Opole – „Edukacyjne Place Zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu”

III miejsce
Sopot – „Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej” 

Wyróżnienia: Koło, „Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Kole”; Stalowa Wola  -  „NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023”; Konin – „Aplikacja Dostępna przestrzeń miejska”, Cieszyn - „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”; Nowy Sącz – „Transformacja w efektywny system energetyczny - Elektrociepłownia MPEC Nowy Sącz”;

 

Duże miasta

I miejsce
Bydgoszcz – „Wdrożenie ‘Bazy Zarządzania Energią’ (BZE) - bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich

II miejsce
Lublin – „Współpraca w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego w obszarze efektywności energetycznej i racjonalizacji zużycia energii w obiektach miejskich”

III miejsce
Lublin – „Proces partycypacyjnego współtworzenia dokumentu ‘Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina’

Wyróżnienia: Łódź – „Łódzkie Szkoły dla Klimatu”; Gdańsk – „Forum Młodzieży ‘Niebieskie Trampki - kroki ku życiu’ - zapobieganie samobójstwom w środowisku młodzieży”; Gdynia – „Wirtualny Urzędnik z funkcją Chata GPT”; Gdynia – „Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy i Uzależnieniom Cyfrowym”; Poznań – „Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”.

 

Jeszcze przed ogłoszeniem laureatów konkursu odbył się  cykl paneli dyskusyjnych - "Kalejdoskop Innowacji". Pierwszym punktem była rozmowa na temat "Smart cities 2.0?" z udziałem Weroniki Wesołowskiej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Następnie prof. dr hab. Anna Szelągowska z SGH omówiła "Innowacje na rzecz przyjaznych miast", skupiając się na zrównoważonym rozwoju i nowoczesnych technologiach bardziej przyjaznych dla społeczeństwa.

 

Debata ,,Ochrona środowiska, a innowacje” dotyczyła innowacyjnych rozwiązań samorządowych w zakresie ochrony środowiska. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in. dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Paweł Jaworski, Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Hanna Marliere z Green Management Group. Eksperci przedstawili szereg innowacyjnych rozwiązań wdrażanych przez samorządy w Polsce, które mają na celu ochronę środowiska, zarówno pod kątem ekologicznym, jak i ekonomicznym.

 

Podczas debaty "E-administracja, a innowacje" omawiano kierunki rozwoju cyfryzacji usług administracyjnych, z naciskiem na wirtualne urzędy i zastosowanie sztucznej inteligencji w administracji publicznej. Dr Maciej Kawecki z Uniwersytetu WSB Merito przedstawił temat "Sztuczna inteligencja i nasze możliwości", a dr Joanna Kwaśniewska z Uniwersytetu SWPS omówiła rolę kreatywności w innowacjach samorządowych. Obie prelekcje podkreśliły znaczenie nowatorskich rozwiązań w strukturach samorządowych.

 

Ostatnia debata pt. "Innowacyjny samorząd – czy (nie) stać nas na innowacje?" skupiła się na analizie barier oraz ryzyk związanych z wdrażaniem innowacyjnych projektów w samorządach.

 

Galeria zdjęć: