Otwórz/zamknij mapę strony

W podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęła się konferencja  podsumowująca inicjatywę: „Regiony rozwijające się: budowanie nowej dynamiki wzrostu w Europie”. Biorą w niej udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i Banku Światowego, a także marszałkowie podkarpackiego i świętokrzyskiego - Władysław Ortyl i Adam Jarubas – regionów, których dotyczył ten projekt. Obecni są też  ministrowie: Jerzy Kwieciński i Adam Hamryszczak.

Konferencja końcowa wspólnej inicjatywy Komisji Europejskiej i Banku Światowego to podsumowanie gospodarczego projektu: „Lagging Regions”. Dokument na jego realizację  podpisali w kwietniu 2016 roku: marszałek Władysław Ortyl, Komisarz ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej Corina Creƫu oraz przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Adam Hamryszczak. Zakładał on przeprowadzenie pilotażowych działań mających na celu przyśpieszenie rozwoju gospodarczego Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego. 

Dzisiaj, tj. 31 maja w G2A Arena w Jasionce, zaproszeni goście podsumowują projekt,  rozmawiają o jego efektach, o tym co udało się w tym okresie zrealizować, a co wymaga jeszcze dopracowania. Szczegóły podjętych działań omawiane będą też podczas warsztatów tematycznych, które potrwają przez cały dzień i poświęcone będą konkretnym działaniom podjętym w ramach realizowanego projektu.

Otwierając konferencję marszałek Władysław Ortyl powiedział, że cieszy się bardzo, iż Podkarpacie mogło uczestniczyć w tym projekcie.

Był to projekt bardzo ciekawy, wiele się nauczyliśmy podczas jego realizacji. Było to dla nas nowe podejście, nowe wyzwanie, nowa jakość, która myślę, że się utrwali na przyszłe okresy w Unii Europejskiej – powiedział marszałek W. Ortyl.

Marszałek woj. Świętokrzyskiego Adam Jarubas również podkreślał, że udział jego regionu w tej inicjatywie był niezwykle ważny.

Dzisiaj widzimy, że daliście nam państwo – mam na myśli Komisję Europejska, Bank Światowy, Ministerstwo Rozwoju - możliwość zasugerowania także własnych przestrzeni, które warto poddać szczególnej diagnozie, jako te elementy, które blokują rozwój gospodarczy naszych regionów – mówił marszałek A. Jarubas.

Głos podczas otwarcia zabrał także podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Adam Hamryszczak, który powiedział: 

W krótkim czasie udało się osiągnąć bardzo wiele. Sukces tej inicjatywy przełoży się nie tylko na zwiększenie perspektyw rozwojowych tych dwóch regionów, ale będzie też inspiracją dla pozostałych regionów w Polsce – tłumaczył wiceminister A. Hamryszczak

Projekt Lagging Region – była to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz samorządów: woj. Podkarpackiego i świętokrzyskiego, przy udziale Banku Światowego. W czasie projektu przeprowadzono działania mające na celu przyśpieszenie rozwoju gospodarczego obu regionów. Efekty mają być wykorzystane w następnym okresie programowania tj. w latach 2020 – 2027.

Zadaniem każdego regionu było przeprowadzenie diagnozy i wskazanie obszarów, gdzie niezbędne jest podjęcie działań pobudzających rozwój gospodarczy. W województwie podkarpackim w ramach tego projektu zaplanowano trzy główne zadania:

- wzmocnienie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej;

- zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw na obszarach najsłabiej rozwiniętych;

- produkty finansowe dla przedsiębiorstw;

 

  

Monika Konopka
fot. Michał MIelniczuk
Biuro Prasowe UMWP 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego