Na Podkarpaciu rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona innowacjom w wojsku. Żołnierze z jednostek górskich rozmawiają o tym jak usprawnić szkolenie oddziałów prowadzących działania bojowe w górach oraz o niezbędnym do tego celu wyposażeniu. Spotkaniu towarzyszy wystawa broni i sprzętu produkowanego głównie przez zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Organizatorem spotkania jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych. W dwudniowej konferencji oprócz żołnierzy z Polski uczestniczą także  przedstawiciele wojsk górskich z NATO. Wydarzenie odbywa się w Jasionce w G2A ARENA. W otwarciu udział wzięła wicemarszałek Maria Kurowska oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Rozpoczynając konferencję dowódca 21 BSP płk dypl. Jarosław Mokrzycki mówił o konieczności zmian w szkoleniu i wyposażeniu jednostek górskich.

W siłach zbrojnych to właśnie 21 Brygada Strzelców Podhalańskich zajmuje się tematyką wyszkolenia jednostek górskich z racji swoich tradycji. To my powinniśmy być i jesteśmy tymi, którzy zbierają wszelkiego rodzaju doświadczenia, a dzisiejszym naszym pomysłem jest to, aby podzielić się tymi doświadczeniami z ludźmi, którzy produkują sprzęt dla wojska i technologie, które mogą być wykorzystane w wojsku, ale przede wszystkim w górach – powiedział dowódca 21 BSP, płk dypl. Jarosław Mokrzycki.

Wicemarszałek Maria Kurowska mówiła o tym, że wybór Podkarpacia na miejsce takiej konferencji to bardzo dobry pomysł, gdyż jesteśmy regionem, który stawia na innowacje w wielu dziedzinach życia, w tym także w przemyśle zbrojeniowym.

Przemysł zbrojeniowy na Podkarpaciu ma wieloletnie tradycje, które sięgają okresu międzywojennego i realizowane były w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Efekty tego ogromnego przedsięwzięcia gospodarczego w postaci dynamicznego rozwoju przemysłu, w tym także zbrojeniowego, odczuwamy do dzisiaj. COP-owski rodowód ma wiele podkarpackich firm m.in. Huta Stalowa Wola, PZL Mielec, WSK PZL Rzeszów, Firma Oponiarska Dębica, Zakłady w Nowej Dębie,  Sarzynie, czy Gamrat w Jaśle – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.

Wojewoda Ewa Leniart gratulowała organizatorom organizacji konferencji i podkreślała, że Podkarpacie, gdzie stacjonuje 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, jest odpowiednim miejscem na organizację takiego wydarzenia.

Celem konferencji jest prezentacja i omówienie obecnych zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia działań w specyficznym terenie górskim oraz możliwości ich zwiększenia poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii i nowoczesnego sprzętu. Dlatego oprócz dyskusji i wykładów można obejrzeć sprzęt wojskowy od lekkiego po broń ciężką jak haubice i moździerze. Są też nowinki technologiczne, z których w przyszłości być może będą korzystać jednostki górskie. Swoje nowości prezentują głównie zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej, służby mundurowe i uczelnie.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski 
Biuro prasowe UMWP