170105 federalKilkaset milionów złotych zainwestuje w Gorzycach spółka Federal Mogul. Wszystko dzięki poszerzeniu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark-Wisłosan. W spotkaniu, które było poświęcone dalszym perspektywom rozwojowym uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

W spotkaniu udział wzięli między innymi także: Adam Hamryszczak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Witold Lechowski – Wicewojewoda Podkarpacki, Leszek Surdy - Wójt Gminy Gorzyce, posłowie na Sejm RP i Maciej Ślęzak - dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu.

Marszałek Władysław Ortyl podczas spotkania odniósł się do inwestycji w strefach ekonomicznych, jednocześnie wyraził zadowolenie z faktu poszerzenia stref:

- Samorząd Województwa Podkarpackiego zabiega o rozwój gospodarczy regionu, o tworzenie trwałych miejsc pracy w przemyśle. Temu niezmiennie służy działalność stref ekonomicznych, zlokalizowanych na terenie województwa. Efekty działalności tych stref są widoczne i zadowalające. Z niecierpliwością czekaliśmy na rozszerzenie strefy, czekali na to zwłaszcza przedsiębiorcy – powiedział marszałek, który zwrócił także uwagę na konieczność kooperacji dużych i małych firm:

- Samorządy również wspierają obszary, gdzie funkcjonują strefy. Dużo w tym zakresie zależy od samorządów, od środków europejskich, które trafiają do tych obszarów. Wspierane są duże firmy, a te kooperują z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które z kolei mogą uzyskiwać wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Federal Mogul ma w planach rozbudowę zakładu oraz stworzenie centrum badawczego. Całość miałaby powstać na 30 hektarach. Federal Mogul zatrudnia trzy tysiące osób, co czyni go największym pracodawcą na terenie gminy Gorzyce. Zakład produkuje zaawansowane technologicznie tłoki oraz bezołowiowe, niskotarciowe łożyska silnikowe, które zwiększają wydajność i czystość układu napędowego w pojazdach z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym.

Tekst:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Foto:
M. Zając
UG Gorzyce