IMG 6416Premier Beata Szydło oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wzięli udział w podpisaniu olbrzymiego kontraktu na dostawę dla polskiej armii sprzętu produkowanego w Hucie Stalowa Wola. Chodzi o dywizjonowe moduły ogniowe o kryptonimie „Regina”. To jedna z największych tego typu umów w polskiej zbrojeniówce.

Umowę podpisał zarząd huty Stalowa Wola z Inspektoratem Uzbrojenia MON. Wartość kontraktu przekracza 4 miliardy złotych i ma on kolosalne znaczenie dla HSW, gdyż gwarantuje spółce rozwój w kolejnych latach. Dokument został podpisany w obecności załogi oraz zaproszonych gości i dziennikarzy.

Gratulacje należą się wielu ludziom, którzy postanowili, żeby polska armia rozwijała się i była doposażona w sprzęt produkowany w Polsce. Żeby polskie zakłady zbrojeniowe były tymi, które stanowią podstawę produkcji i wyposażenia dla polskiej armii – oświadczyła Beata Szydło.

Premier Beata Szydło mówiła o tym, że umowa, która opiewa dokładnie na 4,5 miliarda złotych zapewni zatrudnionej w Hucie załodze pracę na najbliższych 8 lat.

To jest ważny kontrakt i ważny moment. Ale trzeba pamiętać, że takich projektów będziemy chcieli realizować w najbliższych latach dużo więcej, ponieważ w programie Prawa i Sprawiedliwości, który realizuje teraz rząd, jest jasno określone, że naszymi priorytetami jest rozwój gospodarczy oparty na odbudowie przemysłu, polskiej produkcji i powiązanie tych gałęzi w ten sposób, aby przemysł zbrojeniowy stawał się kołem zamachowym polskiej gospodarki – powiedziała premier Beata Szydło w Stalowej Woli.

Istotę tego kontraktu stanowią armatohaubice KRAB, które wchodzą w skład 4 zamówionych dywizjonowych modułów ogniowych Regina. W sumie HSW ma wyprodukować 96 KRABÓW, a także wozy dowódczo- sztabowe, amunicyjne i remontowe. 

Decyzja o podpisaniu tej umowy ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia  wojsk operacyjnych, dla przeciwstawienia się jakiejkolwiek agresji. Nie istnieje państwo bez armii, nie istnieje armia bez własnego przemysłu. To jest oczywista oczywistość – powiedział Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz 

Bardzo ważny kontrakt dla Podkarpacia z punktu widzenia miejsc pracy w przemyśle. Nasza strategia taka właśnie jest, że chcemy tworzyć trwałe miejsca pracy w przemyśle. To oznacza znakomity prezent na 80. rocznicę powstania COP. Myślę, że Centralny Okręg Przemysłowy na nowo odżywa. Wielka sprawa z punkt widzenia przemysłu i bezpieczeństwa, a także wielkie pieniądze dla Stalowej Woli i Podkarpacia – powiedział tuż po podpisaniu umowy marszałek Władysław Ortyl.

To kolejny wielki kontrakt Huty Stalowa Wola. W kwietniu podpisano umowę na dostawy dla wojska 64 moździerzy samobieżnych Rak oraz wozów pomocniczych.

Monika Konopka
biuro prasowe UMWP