161028 objazdJarosław, Przemyśl, Cieszanów Radawa to tylko niektóre z miejsc, jakie odwiedzili dziennikarze podkarpackich mediów, aby obejrzeć inwestycje zrealizowane z pomocą unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwszy dzień wyjazdu zakończył konkurs dotyczący Funduszy Unijnych.

Pierwszym punktem była wizyta w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im.  Służebnicy Bożej A. Jenke w Jarosławiu, gdzie w ramach unijnego wsparcia udało się przeprowadzić gruntowny remont kilku pomieszczeń, szczególnie ciągów komunikacyjnych, które pełnią teraz funkcję sal wystawowych. Dzięki inwestycji Ośrodek ma teraz lepsze warunki, aby przyjmować pielgrzymów oraz uczestników różnego rodzaju spotkań i szkoleń.

Szczególnie interesujący dla dziennikarzy był kolejny punkt programu – wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. W ramach projektu z RPO powstały tam m.in.  cztery piękne sale wystawowe w nowej części muzeum. Dziennikarzy najbardziej zachwyciła ekspozycja zabytkowych ikon pochodzących z różnych miejsc Podkarpacia. W ramach tego samego projektu została także wyremontowana „Organistówka” w Bliznem.

Kolejną ważną dla Przemyśla inwestycja, jaką zobaczyli dziennikarze, była rewitalizacja kompleksu klasztornego przy ul. Ks. J. Popiełuszki. Powstał tam m.in. Dom Opieki Społecznej oraz kompleks rehabilitacyjno-leczniczy. W obiekcie wygospodarowano także miejsca na poddaszu, gdzie mieszczą się mieszkania treningowe dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Ich mieszkańcy przygotowują się do funkcjonowania w codziennym życiu.

Bardzo ciekawa – zdaniem dziennikarzy – jest także inwestycja zrealizowana przez gminę Wiązownica, która z pomocą unijnych pieniędzy wybudowała ponad 8 km ścieżki rowerowej do turystycznej miejscowości Radawa, a 4 km zostały wyremontowane.

To była trafiona inwestycja i bardzo potrzebna. Kąpielisko w Radawie jest ogromnie popularne wśród mieszkańców regionu, a możliwość dojazdu do niego rowerem na pewno zwiększyła atrakcyjność tego miejsca i samej gminy – mówi Barbara Kozłowska z Radia Rzeszów.

Pierwszy dzień zakończył się konkursem. Dziennikarze mogli sprawdzić, jaką maja wiedzę o Funduszach Unijnych. 

Drugiego dnia dziennikarze zobaczyli projekty zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w Cieszanowie, Lubaczowie i Horyńcu. W Cieszanowie udało się rozbudować Środowiskowy Dom Samopomocy. Powstał tam piękny przeszklony dziedziniec oraz kilka pracowni dla podopiecznych np. plastyczno-komputerowa, rękodzieła, krawiectwa. Dzięki tej inwestycji zwiększyła się znacznie powierzchnia obiektu, a także poprawiły się warunki pobytu. Władze Cieszanowa przystąpiły już do realizacji kolejnej inwestycji: Domu Dziennego Pobytu Seniorów. Unijne wsparcie na ten projekt pochodzi już z nowej perspektywy czyli z RPO na lata 2014-2020.

Dziennikarze odwiedzili także Muzeum Kresów w Lubaczowie, które z wykorzystaniem unijnych pieniędzy dołączyło do projektu „Wirtualne Muzea Podkarpacia. Teraz najcenniejsze zbiory z lubaczowskiego muzeum można obejrzeć w internecie.

Ostatnią inwestycją, jaką zobaczyli dziennikarze, był przebudowany budynek uzdrowiska w Horyńcu. Tam unijne pieniądze pozwoliły na przeprowadzenie termomodernizacji obiektu oraz zagospodarowanie poddasza, gdzie powstały 23 pokoje dla kuracjuszy. 

Monika Konopka
Fot. M. Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP