Otwórz/zamknij mapę strony

160912 strategiakosmiczna

Ma pozwolić zbudować silny przemysł kosmiczny z kompetencjami do budowy zaawansowanych urządzeń i systemów, ma także być ważnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  To dwa główne wyznaczniki Polskiej Strategii Kosmicznej, której założenia zaprezentowane zostały podczas Europejskiego Kongresu Robotycznego, połączonego z zawodami łazików marsjańskich, które od trzech dni „królują” w podrzeszowskiej Jasionce.

W założeniach chodzi o zbudowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką a przemysłem, rozwijanie innowacyjnych technologii oraz budowanie współpracy zagranicznej. Wszystko to ma służyć stymulowaniu  wzrostu gospodarczego opartego na innowacjach w sektorze kosmicznym.

Cele strategii zaprezentowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Strategia jest wyznacznikiem pewnego horyzontu, w którym wskazujemy w jakich obszarach chcemy się rozwijać. Czy kosmos jest abstrakcją? Nie, nie jest abstrakcją, jest czymś bardzo bliskim, bo każdy z nas ma go w kieszeni lub w torebce, w naszych smartphonach. Przy ich pomocy robimy zakupy, poruszamy się , korzystamy z czasu wolnego i rozrywki. Ale wreszcie to bardzo ważny obszar dotyczący bezpieczeństwa i obronności. Dlatego tak istotnym dokumentem jest Polska Strategia Kosmiczna, UZUPEŁNIENIE Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. – powiedziała podczas briefingu prasowego wiceminister Jadwiga Emilewicz.

Polska Strategia Kosmiczna ma realizować cele Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której projekt jest obecnie poddany konsultacjom społecznym. Określa ona kierunki rozwoju sektora kosmicznego w Polsce w długiej perspektywie czasowej.

Głównym celem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest stworzenie nowego modelu polskiej gospodarki, który w większym stopniu oparty będzie na wiedzy, innowacjach i postępie technologicznym. Branżą, która może przyczynić się do realizacji tych założeń jest sektor kosmiczny.

Opracowanie i wdrożenie wieloletniej Narodowej Strategii Kosmicznej ma sprawić, że w roku 2030 polski sektor kosmiczny będzie skutecznie konkurować na rynku europejskim, polska administracja będzie wykorzystywać dane satelitarne dla szybszego i skuteczniejszego działania w zakresie swoich kompetencji, a Polska będzie miała dostęp do infrastruktury satelitarnej, zaspokajającej potrzeby naszego kraju w tym zakresie.   

W założeniach Polskiej Strategii Kosmicznej są cztery najważniejsze obszary:

- wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego i zwiększenie jego udziału w obrotach europejskiego sektora kosmicznego,

- rozwój aplikacji satelitarnych  jako wkład w budowę gospodarki cyfrowej,

- budowa kadr w sektorze kosmicznym,

- stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju sektora kosmicznego w Polsce.

 

Jesteśmy bardzo zainteresowani i zaszczyceni tym, że założenia strategii prezentowane są właśnie u nas. Nasz region ma ogromne tradycje lotnicze, dziś firmy skupione w Dolinie Lotniczej, która jest nasza gospodarczą wizytówką stanowią niezwykle ważny element łańcucha dostaw dla przemysłu lotniczego. Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z  naszych inteligentnych specjalizacji, na którą stawiamy jako na koło zamachowe naszej gospodarki. To wszystko się ze sobą wiąże, a my chcemy nasze atuty jak najlepiej wykorzystać i wpisać się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej – powiedział podczas konferencji wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

W konferencji, która odbyła się trzeciego dnia Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich wzięli udział przedstawiciele ministerstwa rozwoju, ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Agencji Rozwoju przedsiębiorczości. Samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Bogdan Romaniuk oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecny był także Ambasador Kanady w Polsce Stephen de Boer. 

Uczestnicy debaty dyskutowali nie tylko o Polskiej Strategii Kosmicznej, ale także o przykładach takich strategii ze świata, poruszano kwestię wykorzystania robotyki w biznesie oraz przyszłego wykorzystania robotyki kosmicznej. 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Foto Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego