Otwórz/zamknij mapę strony

160428 szyloProdukowany w Stalowej Woli samobieżny moździerz „Rak”, trafi na wyposażenie polskiej armii. Umowa na dostawę broni została dziś podpisana w jednej z hal produkcyjnych Huty Stalowa Wola, przy obecności premier Beaty Szydło. Wizycie Prezes Rady Ministrów towarzyszyli marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, a także gospodarz hutniczego grodu – prezydent Lucjusz Nadbereżny.

To kolejna wizyta szefa rządu w ostatnim czasie na Podkarpaciu. Pod koniec marca Beata Szydło uczestniczyła w podpisaniu umowy sprzedaży sanockiego Autosanu – Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dziś w Stalowej Woli podkreślała fakt, że najlepszy sprzęt dla armii jest produkowany właśnie w Polsce.

- Chcemy, żeby ta armia była wyposażona w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt, żeby była armią, która może poszczycić się sprzętem naprawdę wysokiej jakości. Naszą ambicją jest też to, aby ten sprzęt był produkowany w polskich firmach, w polskich przedsiębiorstwach przy wykorzystaniu polskiej myśli technologicznej, polskiej myśli inżynierskiej. I właśnie to spełnia się tutaj, w Stalowej Woli – mówiła Beata Szydło.

Drugą częścią wizyty było spotkanie z samorządowcami, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami miasta w budynku filii Politechniki Rzeszowskiej. Podczas spotkania wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przedstawił założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski, popularnie zwanego „Planem Morawieckiego”. Po zakończeniu prezentacji, do dyskusji na temat rządowego projektu zaprosił poseł Rafał Weber – wywołując do mikrofonu marszałka Władysława Ortyla. Marszałek zwrócił uwagę na ponadprzeciętny wskaźnik innowacyjności firm na Podkarpaciu, która zgodnie z założeniami planu pozwala uciec z „pułapki przeciętnego produktu”.

- Jeśli spojrzymy na Podkarpacie pod względem wskaźników, które świadczą o koniunkturze w obszarze innowacji – nasz region jest zawsze powyżej średniej krajowej. Doskonałym przykładem tego stanu rzeczy może być rozstrzygnięty kilka lat temu konkurs na innowacyjność przeprowadzony w ramach programu „Polska Wschodnia”, w którym na niewiele ponad 30 projektów – 14 jest z Podkarpacia. To potwierdza teorię, w której trzeba iść drogą innowacji, nowych technologii, trzeba inwestować w miejsca pracy w przemyśle a także w badania i rozwój. Ta wielka inwestycja musi dać efekt w przyszłości – mówił marszałek Ortyl.

 

tekst/fot.
Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego