Otwórz/zamknij mapę strony

Podkarpackie jest w czołówce województw jeżeli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – poinformował na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl. Marszałek przedstawił także przyjęty 30 listopada harmonogram naborów wniosków na 2016 rok.

Do tej pory, od początku wdrażania nowego RPO, uruchomiliśmy 19 konkursów na łączną kwotę 1 mld 300 mln złotych. I to nas lokuje w czołówce województw wdrażających lokalne programy operacyjne – mówił marszałek.
Wśród ogłoszonych już naborów znalazły się między innymi te z obszaru polityki społecznej, jak również konkursy skierowane do przedsiębiorców. Nowością są między innymi tak zwane bony na innowacje. Ruszył także nabór wniosków na uzbrojenie trenów inwestycyjnych. Najbardziej oczekiwany konkurs - na dotacje bezpośrednie - ruszy już niebawem.
W grudniu tego roku planujemy ogłosić nabór wniosków na bezpośrednie dotacje inwestycyjne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Planujemy przeznaczyć na ten cel kwotę 200  mln złotych. To duża kwota i liczymy, że zainteresowanie będzie ogromne - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy przedsiębiorcy będą musieli złożyć w wyznaczonym terminie. Zarząd województwa nie planuje go wydłużać, gdyż chce sprawnie przeprowadzić ten oraz inne nabory we wszystkich osiach, aby do 2018 roku certyfikować minimalną kwotę czyli ponad 430 mln złotych.
Jest to rok , kiedy my będziemy mogli sięgnąć do rezerwy wykonania. Jest to taki pierwszy cel, który sobie stawiamy, oprócz tego, że chcemy te środki wydać celnie, trafnie i z efektem – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
Tylko w przyszłym roku w ramach planowanych konkursów na Podkarpacie na różnego rodzaju inwestycje i projekty trafi niebagatelny zastrzyk gotówki w wysokości 2 miliardów 600 milionów złotych. Będą to na przykład projekty na poprawę sytuacji osób bezrobotnych, na prace badawczo-rozwojowe, odnawialne źródła energii czy na ochronę dziedzictwa kulturowego oraz infrastrukturę komunikacyjną.
Nie czekamy tylko startujemy z pozostałymi naborami, zwłaszcza w tych obszarach, w których nie mogliśmy wystartować w 2015 roku. Oczywiście ważna jest I oś konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, ale nie możemy zapominać o pozostałych osiach – mówił Adam Hamryszczak, dyrektor Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.
Oprócz naborów wniosków w trybie konkursowym w przyszłym roku planowane są także nabory projektów w trybie pozakonkursowym. Między innymi na inwestycje drogowe, w zakresie ochrony zdrowia, a także na zakup nowego taboru kolejowego.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Zdjęcia: Sebatian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP

 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego