Otwórz/zamknij mapę strony

1 miliard 198 milionów euro – taka kwota zainwestowana została w rozwój Podkarpacia dzięki Funduszom Europejskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013.

O tym, jakie efekty środki te przyniosły regionowi i jego mieszkańcom samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych dyskutowali podczas konferencji zamykającej tę perspektywę finansową.

Symbolicznym wprowadzeniem w tematykę konferencji był pokaz animacji piaskowej, w wykonaniu Magdaleny Bąk doktorantki ASP z Podkarpacia. Tworzonym z piasku obrazem pokazała ona, jak zmienił się region dzięki środkom unijnym.

W ramach RPO WP Zarząd Województwa ogłosił 76 konkursów, w których złożono ponad 4700 wniosków i wnioskowano o dofinansowanie na  kwotę ponad 7 mld zł.  

W programie zrealizowano 95 projektów kluczowych, zawarto 2 580 umów na kwotę ponad 8 mld 400 mln złotych, w tym prawie 5 mld z Funduszy Europejskich. Ze środków RPO WP skorzystało 1312 beneficjentów. Wśród nich było 987 przedsiębiorców, 141 gmin, 74 organizacje pozarządowe oraz 12 szkół wyższych.

Podsumowania efektów RPO WP 2007-2013 dokonał marszałek Władysław Ortyl.

Dziś tę perspektywę symbolicznie zamykamy, podsumowujemy, ale prace przy tych wszystkich procesach zamknięcia będą jeszcze trwały. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wydać efektywnie ponad 7 mld złotych, uzyskaliśmy prawie 4 i pół miliarda złotych wsparcia ze środków europejskich, ponad 3 tysiące projektów przewinęło się przez różnego rodzaju konkursy i działania. Dziś możemy powiedzieć, że coś jest za nami i dobrze. Wyciągamy z tego wnioski na przyszłą perspektywę, w której aktualnie jesteśmy.

Trzeba kilka liczb przytoczyć: prawie tysiąc kilometrów dróg, pięć tysięcy miejsc pracy, odnowione wodociągi i kanalizacje, zabezpieczenia przeciwpowodziowe, tabor kolejowy, transport miejski. To są naprawdę duże efekty tego kończącego się programu operacyjnego dla Podkarpacia – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Kilkuletnią realizację programu podsumowała dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP Marta Matczyńska.

Z kolei o efektach wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach RPO WP przez przedsiębiorców mówiła Małgorzata Jarosińska – Jedynak, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości UMWP.

Gdzie w regionie można znaleźć zainwestowane unijne środki – o tym w czasie konferencji mówił Jacek Nowocień, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych UMWP.

Jako przykład projektu współfinansowanego z RPO WP 2007-2013 zaprezentowane zostało mieleckie Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, jednego z 12, jakie powstały w regionie, dzięki środkom z RPO WP.  Powstanie tej sieci centrów kosztowało ponad 123 mln złotych, z czego ponad 98 mln to dofinansowanie z UE.  Przykład ten zaprezentował Zdzisław Nowakowski – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, radny województwa.  

Podsumowania projektów drogowych na Podkarpaciu dokonała podczas konferencji zastępca dyrektora Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Joanna Szozda - Kalamarz.

W nowym Regionalny Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 do rozdysponowania jest 2 mld 114 mln euro.

Galerię z dzisiejszej uroczystości zobaczysz na naszym Facebooku. Kliknij tutaj.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego